
Przedsiębiorstwo usług ciepłowniczych w Stargardzie Szczecińskim zapowiada wywiercenie czterech nowych otworów, z których będzie wydobywać wodę. Wkrótce większość domów w mieście korzystać będzie z ekologicznego ciepła.
Wykonanie otworów jest kosztowne - jeden odwiert to wydatek rzędu kilkunastu milionów. Geotrmalne instalacje są jednak tanie w eksploatacji. Technologia ta polega na wpompowywaniu pod ziemię solanki, a następnie odbieraniu od niej ciepła. Inwestycja zwraca się w ciągu 10-15 lat.
"Wydobywamy solankę o temperaturze ponad 80 stopni Celsjusza - mówi Arkadiusz Biedulski z Geotermii Stargard. Według naszych analiz bardzo dobre warunki powinien mieć też Szczecin, co najmniej na takim samym poziomie, co moim zdaniem pozwala bez przeszkód stworzyć taką samą instalację w Szczecinie."
Geotermia Stargard ogrzewa około 30% budynków. Po zakończeniu inwestycji będzie dostarczać ciepło do 80% obiektów w mieście.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- radioszczecin.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
-
-