Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-26
Ssaki morskie zagrożone rosnącym zanieczyszczeniem hałasem
Ssaki morskie zagrożone rosnącym zanieczyszczeniem hałasem
Ssaki morskie zagrożone rosnącym zanieczyszczeniem hałasem
Ssaki morskie w coraz większym stopniu zagrożone są przez rosnące zanieczyszczenie hałasem występujące w oceanach. Zaskakującym jest fakt, że to nie rosnący ruch statków handlowych, a zwiększająca się ilość dwutlenku węgla w wodach przyczynia się do pogorszenia warunków życia morskich ssaków.

Zwiększająca się emisja CO2 powoduje zwiększenie kwasowości oceanów z uwagi na zachodzącą w oceanach reakcje wiązania dwutlenku węgla do kwasu węglowego. W powiązaniu z rosnącą temperaturą oceanów powoduje to zmniejszenie absorpcji przez wodę dźwięków o niskiej częstotliwości. W efekcie dźwięki te pokonują o wiele większą drogę niż dotychczas. Skutek jest taki, że naukowcy obserwują coraz więcej przypadków ogłuchnięcia przez delfiny i wieloryby oraz zmniejszanie się terytoriów, które dotychczas zajmowały te ssaki, a które musiały opuścić w poszukiwaniu cichszych miejsc.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Hawajskiego oraz Kalifornijskiego pokazują wiele dowodów na zniszczenia, jakie są obecne w oceanach z powodu ich rosnącej kwasowości. Dotychczasowe prace w tym kierunku skupiały się na wpływie zmian pH oceanów na wytrącanie się wapnia z muszel morskich, a nie na skutkach, jakie niesie to dla zmiany akustyki oceanów.

Zgodnie z danymi opracowanymi przez Dr Tatianę Ilyina z Uniwersytetu Hawajskiego absorpcja dźwięków o niskich częstotliwościach może spać w głębokich oceanach znajdujących się na dużych szerokościach geograficznych o 60 proc. do roku 2100, jeśli wcześniej nie ograniczymy emisji CO2.

Problem rosnącego zanieczyszczenia hałasem dotyka w dużym stopniu część gatunków delfina i wieloryba, przykładem tego jest negatywny wpływ budowy portu lotniczego w Hong Kongu na gatunek różowych delfinów, który jest specyficzny dla tego regionu Chin. Najgorszy jednak wpływ na ssaki morskie mają militarne próby aktywnych systemów akustycznych dokonywane na terenie oceanów, z dala od osiedli ludzkich. Próby te powodują uszkodzenia tkanek wielorybów oraz masowe ich osiadanie na mieliznach i wybrzeżach wysp.

Dotychczas panuje opinia, że zwierzęta morskie przystosowały się do hałasu generowanego przez działalność człowieka, np. przez ruch statków handlowych, jednak w opinii Dr Ilyiny potrzebne są dalsze badania w kierunku lepszego poznania wpływu bardziej „hałaśliwych” oceanów na życie ssaków morskich.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Ecologist
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także