Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-05-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-05-24
Spalarnia w Gorzowie Wielkopolskim
Spalarnia w Gorzowie Wielkopolskim
Spalarnia w Gorzowie Wielkopolskim
Zakończyła się modernizacja spalarni odpadów przy szpitalu w Gorzowie, która została wybudowana w 1993 roku. Inwestycja kosztowała 6 mln zł, z czego 85 proc. zostało sfinansowane z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego ze środków na infrastrukturę ochrony środowiska.

Spalarnia już w 1993 r. spełniała większość europejskich norm, które wymagane są obecnie. Aby była bardziej wydajna, potrzebny był remont. Kompleksowa modernizacja obejmowała m.in. specjalistyczny sprzęt oraz system monitoringu gazów na automatycznej myjni. Dzięki wykonanej pracy szpitalna spalarnia spełnia wszystkie normy unijne do 2032 r. - mówi wicedyrektor szpitala Kamil Jakubowski.

Przy modernizacji spalarni pracowało konsorcjum trzech firm. Gorzowski Kan-Bud zajął się pracami budowlanymi. Specjaliści z OMC Envag z Warszawy zamontowali aparaturę pomiarową do monitoringu gazów. Liderem projektu był łódzki oddział firmy Bio Eko Tech, który zmodernizował urządzenie, odpowiadazialne za unieszkodliwienie niebezpiecznych odpadów medycznych. Do spalarni nie trafiają tylko zużyte strzykawki czy opatrunki, ale także m.in. szczątki ludzkie po amputacjach oraz odpady po sekcji zwłok.

Spalarnia, która pracowała w systemie jednozmianowym, teraz będzie pracowała bez przestojów. Nowoczesny system monitoringu sprawdza stężenie gazów na dwóch etapach. Nie tylko w końcowej fazie, poprzez czujniki zamontowane na kominie. Bada także gazy surowe, które powstają podczas spalania. Można ingerować w ten proces, zwiększać ilość tlenu, dodać środki czystości. W spalarni zainstalowano też kamerę termowizyjną, dzięki której można odczytać temperaturę m.in. popiołu, który powstaje po spaleniu.

Spalarnia w Gorzowie to nie tylko system oczyszczania spalin, ale przede wszystkim prowadzony dwuetapowy proces spalania. Najpierw zgazowuje się odpady, aby powstał gaz palny, który dodatkowo jest czyszczony. Później gaz idzie do spalania, a na końcu jeszcze oczyszczane są spaliny. Wszystko sterowane elektronicznie. Szpital może też wykorzystywać parę, która powstaje po spaleniu, jako paliwo.

Spalarnia przerabia ok. 70 ton niebezpiecznych odpadów miesięcznie, nie tylko z gorzowskiego szpitala. Niebezpieczne odpady przywożą do Gorzowa również inne placówki służby zdrowia z byłego woj. gorzowskiego oraz firmy z regionu.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także