
Po Szczecinie i Krakowie wkrótce z budową spalarni odpadów ruszy Konin. Wykonawca inwestycji otrzymał pozwolenie na budowę.
Szczecin i Kraków ogłosiły niedawno, że ruszają z pracami budowlanymi przy swoich spalarniach odpadów. Do tego grona dołączył właśnie Konin. Wykonawca zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Koninie otrzymał pozwolenie na budowę. Budową obiektu zajmuje się zaś konsorcjum Integral (Austria) - Erbud – Introl. Spalarnia ma zaś powstać do grudnia 2015 r. Inwestycja jest zaś realizowana przez Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Przewidywane koszty inwestycji mają się zamknąć w kwocie 310 mln zł netto. Połowa potrzebnych pieniędzy będzie pochodzić z dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej (dokładnie 154 513 841,00 zł). Część pieniędzy pożyczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (145 115 159,00 zł).Pozostałe pieniądze ma wyłożyć MZGOK.
Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZTUOK) w Koninie trwa w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego". Zakład będzie obsługiwał cztery powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki. Łącznie obejmie to ok. 370 tys. mieszkańców. ZRUOK powstanie na terenach sąsiadujących z Elektrownią Konin oraz Hutą Aluminium. Zakład będzie dysponował mocą przerobową na poziomie 94 tys. ton śmieci na rok. - Do procesu termicznego przekształcania w piecu rusztowym kierowana będzie resztkowa frakcja zmieszanych odpadów komunalnych. Przywożone odpady będą wyładowywane do bunkra w zamkniętej hali (pracującej w podciśnieniu, by wyeliminować uciążliwości odorowe w trakcie rozładunku i magazynowania), a następnie będą pobierane z bunkra do pieca bez wstępnej ich obróbki. Cały proces będzie przebiegać autotermicznie (bez dostarczania dodatkowego źródła ciepła) – czytamy w zakresie rzeczowym projektu. - Spalarnia będzie przy okazji produkować prąd i ciepło. - Układ technologiczny i techniczny Zakładu zapewni odzysk ciepła ze spalania odpadów oraz przetworzenie uzyskanej energii do postaci energii elektrycznej, z jednoczesnym przekazywaniem na zewnątrz, do sieci energetycznej i sieci ciepłowniczej (w kogeneracji). Zakład musi być tak zaprojektowany i wykonany, by mógł funkcjonować również tylko jako elektrownia kondensacyjna z częściowym wykorzystaniem wytworzonej pary, tylko na potrzeby technologiczne i potrzeby własnej sieci ciepłowniczej – wyjaśnia MZGOK. Oprócz tego Zakład będzie produkował żużel wykorzystywany w budownictwie.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mzgok.konin.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-
-