Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-04-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-04-17
Rozprzestrzenianie się pyłu znad Sahary wpływa na klimat
Na zdjęciu saharyjski pył nad Hiszpanią
Na zdjęciu saharyjski pył nad Hiszpanią

Piasek znad Sahary jest przenoszony przez wiatr daleko poza granice pustyni. Czynnikami wzmacniającymi ten proces są zjawiska meteorologiczne takie jak El Nino czy oscylacja północnoatlantycka. W sumie ponad połowa piasku znajdującego się w ocenach pochodzi z Północnej Afryki. Emisja saharyjskiego pyłu wpływa także na klimat.

Pył z Sahary zawiera m.in. składniki odżywcze, które użyźniają zarówno lądy, jak i wody. Dodatkowo pył odbija światło lub blokuje jego dopływ, a to wpływa na tworzenie się chmur i huraganów. Pył składa się głównie z aerozoli o wymiarach od 0,1 do 20 mikrometrów, które są przenoszone przez wiatr. Później osadzają się na lądzie lub spadają na powierzchnię z opadami.

Naukowcy przeanalizowali dane z ostatnich 150 lat dotyczące wiatru wiejącego 10 m nad powierzchnią ziemi. Informacje zestawiono z wynikami badań o osadzaniu się pyłu w rafach koralowych Zielonego Przylądka, a następnie wykorzystano je do oszacowania wahań emisji pyłu od lat 50. XIX wieku. Okazało się, że oscylacja północnoatlantycka miała istotny wpływ na emisję pyłu w latach 1910-1940, podobnie jak susza Sahelu w latach 90.

Na podstawie danych z przeszłości badacze stworzyli prognozę oddziaływania saharyjskiego pyłu do końca XXI wieku. Według symulacji emisja pyłu znad Sahary powinna się zmniejszyć. Choć może mieć to pozytywne skutki dla zdrowia populacji ludzkiej, jest także szansa, że wpłynie to na ocieplenie tropikalnego obszaru Północnego Atlantyku, co spowoduje, że huragany w tym rejonie będą powstawać jeszcze częściej.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
tvnmeteo.tvn24.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także