
Piasek znad Sahary jest przenoszony przez wiatr daleko poza granice pustyni. Czynnikami wzmacniającymi ten proces są zjawiska meteorologiczne takie jak El Nino czy oscylacja północnoatlantycka. W sumie ponad połowa piasku znajdującego się w ocenach pochodzi z Północnej Afryki. Emisja saharyjskiego pyłu wpływa także na klimat.
Pył z Sahary zawiera m.in. składniki odżywcze, które użyźniają zarówno lądy, jak i wody. Dodatkowo pył odbija światło lub blokuje jego dopływ, a to wpływa na tworzenie się chmur i huraganów. Pył składa się głównie z aerozoli o wymiarach od 0,1 do 20 mikrometrów, które są przenoszone przez wiatr. Później osadzają się na lądzie lub spadają na powierzchnię z opadami.
Naukowcy przeanalizowali dane z ostatnich 150 lat dotyczące wiatru wiejącego 10 m nad powierzchnią ziemi. Informacje zestawiono z wynikami badań o osadzaniu się pyłu w rafach koralowych Zielonego Przylądka, a następnie wykorzystano je do oszacowania wahań emisji pyłu od lat 50. XIX wieku. Okazało się, że oscylacja północnoatlantycka miała istotny wpływ na emisję pyłu w latach 1910-1940, podobnie jak susza Sahelu w latach 90.
Na podstawie danych z przeszłości badacze stworzyli prognozę oddziaływania saharyjskiego pyłu do końca XXI wieku. Według symulacji emisja pyłu znad Sahary powinna się zmniejszyć. Choć może mieć to pozytywne skutki dla zdrowia populacji ludzkiej, jest także szansa, że wpłynie to na ocieplenie tropikalnego obszaru Północnego Atlantyku, co spowoduje, że huragany w tym rejonie będą powstawać jeszcze częściej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvnmeteo.tvn24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-