Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-05-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-05-28
Rozproszone elektrownie wiatrowe są bardziej opłacalne
Bardziej opłaca się budować niewielkie elektrownie wiatrowe.
Bardziej opłaca się budować niewielkie elektrownie wiatrowe.

Zdaniem Centrum Rozwoju Energetyki inwestowanie w elektrownie wiatrowe w modelu rozproszonym jest bardziej opłacalne niż budowanie dużych farm wiatrowych. Tego typu mniejsze inwestycje są również obarczone mniejszym ryzykiem rynkowym.

W Polsce przede wszystkim z powodu przepisów prawnych dużo łatwiej jest postawić małą farmę wiatrową niż duży obiekt tego typu. Dla kilku wiatraków łatwiej znaleźć odpowiednią lokalizację i zapewnić im podłączenie do sieci niż dla farmy złożonej z kilkudziesięciu turbin. – Kwestia przyłączeń jest jednym z powodów, dla których realizujemy model energetyki rozproszonej. Po to, by mieć większe możliwości wyboru lokalizacji, ograniczyć czas i ryzyko realizacji projektów, jak również nie być zmuszonym do ponoszenia ogromnych inwestycji związanych z przyłączeniem do sieci – tłumaczył Agencji Newseria Jacek Markowski z Centrum Rozwoju Energetyki. Najłatwiej w naszym kraju jest zbudować elektrownię wiatrową o mocy do 2 MW. Może ona zostać podłączona do sieci średniego napięcia, która jest dużo lepiej rozwinięta niż sieć wysokiego napięcia potrzebna dla dużych farm wiatrowych. Dodatkowo procedury administracyjne dla małych projektów są prostsze. Nie ma dla małych wytwórców również obowiązku przewidywania poziomu produkcji energii elektrycznej.

Zdaniem CRE wiatraki pozostaną najbardziej opłacalną technologią spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii w Polsce. Pewną barierą jest brak ustawy o OZE. Kiedyś jednak nowe przepisy zostaną uchwalone i w mniejszym bądź większym stopniu będą one wspierać rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych. – Farmy wiatrowe są i będą w Polsce atrakcyjnymi projektami. Pod warunkiem zapewnienia wysokiej jakości i profesjonalnego podejścia do doboru lokalizacji, jak i realizacji procedur administracyjnych – mówił Newserii Jacek Markowski.

Moc polskich elektrowni wiatrowych wynosiła w 2005 r. tylko 85 MW. W 2011 r. nasz kraj osiągnął już poziom 1616 MW zainstalowanych w energetyce wiatrowej. W 2012 r. przybyło na natomiast ponad 880 MW nowych mocy w wiatrakach. W zeszłym roku Polska zajęła ósme miejsce w rankingu atrakcyjności rynków energii wiatrowej na świecie.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
newseria.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także