Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-07-19 | Ostatnia aktualizacja: 2006-07-19
Rewolucyjny projekt turbiny wiatrowej

Rewolucyjny projekt turbiny wiatrowej
Victor Jovanovic – wynalazca turbiny Stormblade i założyciel firmy o tej samej nazwie stwierdził, że projekt jego turbiny łączy najlepsze cechy turbiny statycznej z technologiami aerodynamicznymi.
Jednym z głównych problemów obecnych turbin jest fakt, że przy prędkości wiatru przekraczającej 60 mph, turbina musi być zatrzymana, ponieważ przy większych prędkościach w wale napędowym zachodzi efekt żyroskopu. Żyroskopowy ruch precesyjny powoduje skręcanie się turbiny, generując naprężenia na łopatkach turbiny i jego mechanizmie co może spowodować zepsucie urządzenia.
Z drugiej strony, jeśli prędkość wiatru nie przekracza 15 mph, rotacja łopatek nie jest wystarczająco szybka aby generować prąd elektryczny.
Alternatywnym rozwiązaniem może się okazać projekt, w którym łopatki turbiny są otoczone specjalną tarczą wzmacniającą, która powoduje, że strumień powietrza jest dzielony na kanały. Testy prototypów pokazały, że wydajność takich elektrowni wiatrowych znacznie wzrasta, nawet o 300% w porównaniu z tradycyjnymi wiatrakami trójłopatkowymi.
Przy wzroście prędkości wiatru do poziomu zagrażającemu mechanizmowi, tarcze na turbinach zaczynają pełnić rolę analogiczną do efektu spadochronu. Pozwala to na pracę wiatraka także przy silnych wiatrach.
Jovanovic twierdzi, że turbina jego konstrukcji będzie działała przy prędkościach wiatru od 7 do 120 mph, przy jednoczesnej dużej wydajności konwertowania energii. Obecne wiatraki są w stanie przetworzyć do 10% energii z wiatru, podczas gdy mechanizm Jovanica już 70%.
Konstrukcja nowego wiatraka wymaga znacznie mniej miejsca, co wynika z innego układu turbiny, przypominającej teraz wyglądem silnik odrzutowy. Wiatrak będzie także znacznie cichszy od obecnych rozwiązań, ponieważ nie posiada przekładni. Brak skrzyni przekładni ma także wpłynąć na obniżenie kosztów serwisowania i napraw wiatraków.
Obecnie Jovanovic poszukuje inwestorów i partnerów przemysłowych dla swojego produktu. Twierdzi, iż nowoczesne turbiny pojawią się w sprzedaży najwcześniej za 18 miesięcy, a najpóźniej za 2 lata.
(lz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak stać się prosumentem i obniżyć wydatki na prąd?
Coraz więcej osób szuka sposobów na pozbycie się wysokich rachunków za prąd. Czy można płacić mniej za energię elektryczną? Jak to osiągnąć i kto...
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
-
-
-