
Główną ideą projektu jest połączenie dwóch ważnych aspektów zrównoważonego rozwoju społeczeństwa: aktywności fizycznej i ochrony zasobów naturalnych. Przy okazji uprawiania sportu zachęcamy do recyklingu, dzięki któremu oszczędzamy zasoby naturalne. Oba te elementy przyczyniają się do utrzymania w dobrej kondycji nas samych jak i otaczającego nas środowiska.
Zasada projektu "Piłki za puszki" jest prosta. Wystarczy przynieść na swój obiekt sportowy, w tym na „Orlika", puste puszki po napojach i wrzucić do specjalnego, żółtego pojemnika siatkowego. Oprócz korzyści ekologicznych płynących z recyklingu, takich jak ochrona zasobów naturalnych i ochrona klimatu, jest także wymierna korzyść dla użytkowników danego obiektu. Całość pieniędzy ze sprzedaży puszek przeznaczane są na zakup wyposażenia sportowego. Za każde 15 kg zebranych puszek (1 kg to około 60 sztuk), obiekt otrzymuje wysokiej jakości piłkę nożną lub do siatkówki lub do koszykówki.
Obiekty biorące udział w projekcie są oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi.Projekt "Piłki za puszki" Fundacja RECAL zainicjowała w 2011 roku wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Aktualnie w zależności od regionu bezpłatny odbiór zebranego surowca realizowany jest przez jednego z dwóch Partnerów, którymi są RECAN Organizacja Odzysku S.A. oraz przedsiębiorstwo REMONDIS. Fundacja RECAL chętnie nawiąże kontakt z kolejnymi Partnerami.
Projekt realizowany jest obecnie na 39 obiektach, głównie na boiskach typu „Orlik 2012", w granicach administracyjnych miast: Legnica, Opole, Poznań i Sosnowiec oraz czterech regionach w promieniu 50 km od miejscowości Warszawa, Radomsko, Lublin oraz Września. W 2013 planowane jest włączenie do Projektu „Piłki za puszki" kolejnych 40 obiektów sportowych.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- Fundacja RECAL

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
Złom żelazny – jak wykorzystać 100% potencjału?
Na świecie co druga tona stali wytwarzana jest ze złomu, a w Polsce prawie 2/3 produkcji żelaza pochodzi z recyklingu. Jednak ciągle nie...
-
-
-
-