Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-07-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-07-20
Program Czyste Powietrze – środki w zasięgu ręki
Program Czyste Powietrze – środki w zasięgu ręki

Rządowy Program Czyste Powietrze ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i poprawę jakości życia w Polsce. To świetna propozycja dofinansowania dla właścicieli niewielkich nieruchomości. Środki finansowe z NFOŚiGW pozwolą na znaczne obniżenie kosztów własnych, które użytkownik musi ponieść z tytułu wymiany starych pieców i kotłów oraz na udoskonalenie termoizolacji budynku. By otrzymać dofinansowanie, wystarczy zapoznać się z zasadami programu i złożyć odpowiednie wnioski.

 

Program Czyste Powietrze szansą na modernizację systemu ogrzewania

Od września 2018 roku działa w Polsce rządowy Program Czyste Powietrze, dzięki któremu tysiące gospodarstw domowych uzyskało już środki na modernizację systemów ogrzewania w swoich domach. Od początku funkcjonowania programu z dofinansowania skorzystało już ponad 200 tysięcy osób, a wypłacone środki przekroczyły kwotę półtora miliarda złotych.

Dofinansowanie Czyste Powietrze to wielka szansa dla posiadaczy domów jednorodzinnych na poprawę termoizolacyjności i docieplenie budynków mieszkalnych, a co za tym idzie – ograniczenie comiesięcznych kosztów użytkowania gospodarstwa. Program potrwa do roku 2029, warto więc rozważyć możliwość skorzystania z rządowych pieniędzy i odważnie sięgnąć po nowoczesne rozwiązania.

 

Do kogo skierowany jest Program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę jakości powietrza oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ze środków finansowych dostępnych w jego ramach mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali z wyodrębnioną księgą wieczystą. W przypadku, kiedy obiekt mieszkalny posiada kilku współwłaścicieli, do przystąpienia do programu potrzebny będzie dokument potwierdzający chęć udziału w programie każdego z nich. Dofinansowanie nie będzie jednak dotyczyło domów, które dopiero powstaną lub aktualnie są w trakcie budowy.

Dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Środki z programu są przewidziane także na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Lepsze, nowocześniejsze systemy grzewcze i rozwiązania ograniczające utratę ciepła to w efekcie mniej szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery.

 

Program Czyste Powietrze – dwa progi finansowania

Wysokość dofinansowania obejmuje dwa poziomy i zależna jest od dochodu. W przypadku, gdy roczne dochody wnioskodawcy są mniejsze niż 100.000 złotych poziomy dofinansowania wynoszą kolejno 10, 20 i 25 tys. zł w zależności od rodzaju inwestycji. Dla poziomu finansowania podwyższonego (średnie miesięczne dochody na jednego członka gospodarstwa domowego poniżej 1400 zł lub 1960 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych) będzie to od 15 do aż 32 tys. zł. To spora kwota, o którą zdecydowanie warto się postarać, by udoskonalić swój dom.

Dodatkowe 5 tysięcy złotych do powyższych kwot uzyskają osoby, które podejmą się montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. To niezwykle wygodny, wydajny i ekologiczny sposób na uzyskanie energii elektrycznej na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Zazwyczaj inwestycja zwraca się na przestrzeni maksymalnie dziesięciu lat, jednak Dofinansowanie Czyste Powietrze znacznie skraca ten czas.

 

Czyste Powietrze - dofinansowanie na nowoczesne zakupy

Dofinansowanie Czyste Powietrze pozwoli wymienić stare i nieefektywne urządzenia na paliwo stałe na nowoczesne systemy spełniające najwyższe normy, a także na przeprowadzenie koniecznej termomodernizacji budynku, która zminimalizuje straty wyprodukowanego ciepła. Z pomocą dostępnych środków zamontujesz nowe źródła ciepła, takie jak pompa ciepła, kocioł gazowy i przyłącze, kocioł na pellet czy ekogroszek oraz ogrzewanie elektryczne.

Dofinansowanie to również możliwość modernizacji instalacji C.O. – montażu nowych systemów, kolektorów słonecznych, grzejników, termostatów i ogrzewania podłogowego, zakupu i wdrożenia fotowoltaiki. Dotyczy również wymiany stolarki – drzwi, okien i bramy garażowej, a także ocieplenia: dachu, stropu, ścian, fundamentów i podłogi. Wszystkie te elementy, urządzenia i systemy znaleźć można na stronie Nowoczesne Grzanie.

 

Szybki sposób na przyjęcie do Programu Czyste Powietrze

Nabór wniosków do programu przyjmowany jest w trybie ciągłym, a wnioski są rozpatrywane na bieżąco. Dokumenty są przyjmowane i oceniane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 12 grudnia 2027 r. Wnioski można składać w postaci elektronicznej przez aplikację Portal Beneficjenta dostępny na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW (obejmującego swoim zasięgiem województwo, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny), lub poprzez serwis gov.pl.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
nowoczesnegrzanie.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także