Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-06-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-06-16
Poznań zbiera zużyte świetlówki
Poznań zbiera zużyte świetlówki
Poznań zbiera zużyte świetlówki
W Poznaniu rozpoczął się program selektywnej zbiórki zużytych świetlówek energooszczędnych „Masz zużytą świetlówkę? Wrzuć ją do pojemnika z tym znakiem!” zainicjowany przez ElektroEko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz Urząd Miasta Poznania.

Wdrożenie systemu selektywnej zbiórki zużytych świetlówek, zaproponowane przez ElektroEko, wpisuje się w założenia Systemu Gospodarki Odpadami. Aby realizować go jak najefektywniej władze Miasta zwróciły się do spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości z propozycją przyłączenia się do akcji. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń sporządzony został wykaz nieruchomości, którym przekazane zostały pojemniki na zużyte świetlówki oraz materiały edukacyjne. Pojemniki dostarczone przez ElektroEko są instalowane na osiedlach mieszkalnych, a także w budynkach użyteczności publicznej – między innymi w Urzędzie Miasta Poznania.

Od czerwca ElektroEko nieodpłatnie organizuje system selektywnej zbiórki zużytych świetlówek kompaktowych oraz pokrywa również koszty związane z ich, transportem oraz recyklingiem. Urząd Miasta Poznania jest pierwszym, z którym rozpoczęto współpracę w ramach programu. Do końca roku analogiczne systemy zbierania zostaną wdrożone w kolejnych dużych miastach Polski.

Ze względu na swą budowę i zawartość rtęci, która jest szkodliwa dla ludzi i środowiska naturalnego, zużyte świetlówki bezwzględnie wymagają selektywnej zbiórki. Zgodnie z zapisem Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, elektrośmieci, w tym również świetlówki, uznawane są za odpady niebezpieczne, których nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników i kontenerów na śmieci. Muszą być one selektywnie zbierane, a następnie przetwarzane w specjalistycznych zakładach. Za wyrzucenie świetlówki do kosza grozi kara grzywny nawet do 5 000 złotych.

Współpraca ElektroEko z władzami Poznania trwa od 2007 roku, kiedy rozpoczęto budowę systemu zbierania elektrośmieci, otwierając Autoryzowane Punkty Zbierania, w których mieszkańcy miasta mogą za darmo oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zbiórka oraz przetworzenie elektrośmieci finansowane są przez ElektroEko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
echopoznania.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także