
Grupa Polenergia planuje postawić na Bałtyku 120 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 1200 MW. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podał właśnie uwarunkowania środowiskowe dla tej inwestycji. Będzie to pierwsza polska morska farma wiatrowa. Rozpoczęcie produkcji energii planowane jest na rok 2022.
Inwestycja „Bałtyk Środkowy III" ma powstać w pasie zlokalizowanym około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie). Cały ten teren należy do polskiej strefy ekonomicznej.
Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku podała uwarunkowania środowiskowe dla farmy. W decyzji zapisano m.in. konieczność prowadzenia monitoringu środowiska, w tym „monitoringu oddziaływania inwestycji na cele i przedmioty ochrony obszarów Natura 2000 oraz ich integralność". W piśmie zaznaczono, że monitorowane mają być m.in. fundamenty i kable, warunki hydrologiczne oraz wpływ konstrukcji na bentos czyli organizmy związane ze środowiskiem morskim, w tym małże, ryby, ssaki morskie, ptaki i nietoperze.
Turbiny będą miały wysokość do 275 m n.p.m. (wówczas maksymalna średnica rotora wyniesie do 200 m). Odległość pomiędzy poszczególnymi wiatrakami ma wynieść od 1,2 do 1,5 km. W miejscu, gdzie planowana jest budowa, głębokość morza waha się między 25 a 40 m, a średnia prędkość wiatru wynosi 9 - 10 m/s.
Polenergia to polska spółka inwestująca w budowę farm wiatrowych. Jak podaje firma, grupa dysponuje obecnie siedmioma lądowymi farmami wiatrowymi o łącznej mocy 245 MW. Zlokalizowane są one m.in. w Pucku, Modlikowicach, Łukaszowie, Gawłowicach i Mycielinie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- polskieradio.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
-
-
-