
Instytut Energetyki Odnawialnej porównał koszty wykorzystania morskiej energii wiatrowej i energetyki jądrowej w Polsce. Wziął też pod lupę wpływ tych inwestycji na naszą gospodarkę. Zdaniem IEO bardziej opłacalne jest inwestowanie w energetykę wiatrową.
Instytut Energetyki Odnawialnej opracował raport „Analiza porównawcza kosztów morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej oraz ich potencjału tworzenia miejsc pracy". Według danych zebranych przez IEO całkowita wysokość nakładów inwestycyjnych na elektrownię atomową w Żarnowu oszacowano na 5460 euro/MW energii. Przyjęto przy tym współczynnik wykorzystania mocy na poziomie 85 proc. Budowane obecnie na Bałtyku morskie farmy wiatrowe (MFW) wykazują koszty jednostkowe na poziomie 3500 euro/kW oraz współczynnik wykorzystania mocy rzędu 45 proc. Jednocześnie średni koszt energii z MFW w 2011 r. wynosił 104 euro/MWh. Koszt takiej samej ilości energii jądrowej kształtował się natomiast na poziomie 110.3 euro/MWh. Zdaniem IEO należy również wziąć pod uwagę to, że koszty energii atomowej będą rosły. Jednocześnie analizy wskazują na spadek w przyszłości cen energii pochodzącej z MFW. Jednocześnie twórcy analizy wskazują, że w dokumentach rządowych zaniżono koszty energii jądrowej i zbagatelizowano potencjał drzemiący w energetyce wiatrowej.
Zdaniem autorów raportu Polska posiada duży potencjał w morskiej energetyce wiatrowej. - Polska posiada jeden z najwyższych potencjałów rynkowych morskich farm wiatrowych na Bałtyku, a obszar polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej to jeden z terenów o najlepszych warunkach wietrznych. Potwierdzono olbrzymi i realny, sięgający 35 GW potencjał techniczny MFW w Polsce i bardzo duży potencjał ekonomiczny do wykorzystania już do 2020 roku – przekonują twórcy porównania. Wykorzystanie tego potencjału może zdaniem IEO przynieść duże korzyści Polskiej gospodarce. Przy założeniu, że do 2020 r. w MFW zainstalowano by 5700 MW mocy, nakłady związane z produkcją potrzebnych urządzeń i ich eksploatacją wyniosłyby w latach 2015-2020 14,3 mld euro. - Przyjmując konserwatywne założenie, że tylko 25% urządzeń i usług dostarczane będzie przez krajowe firmy, Polski rynek zanotowałby obroty na poziomie 3,6 mld EUR – wyjaśnia IEO.
Pełna treść raportu dostępna jest na stronach internetowych Instytutu Energetyki Odnawialnej.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ieo.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Osuszanie budynków a ekologia, które metody są najbardziej przyjazne środowisku?
Wilgoć w ścianach to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli domów, mieszkań, piwnic, budynków zabytkowych czy obiektów użyteczności...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl