Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-02
Polska odpiera zarzuty KE ws. gospodarki odpadami
Polska odpiera zarzuty KE ws. gospodarki odpadami
Polska odpiera zarzuty KE ws. gospodarki odpadami
Ministerstwo Środowiska (MŚ) stara się o umorzenie przez Komisję Europejską (KE) postępowań przeciwko Polsce dotyczących braku przepisów ws. odpadów.

KE wezwała Polskę do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących gospodarki odpadami z przemysłu wydobywczego, co jest istotne w perspektywie wydobycia gazu łupkowego, a także przepisów o odpadach opakowaniowych.

MŚ poinformowało, że większość przepisów, o których mówi Komisja już obowiązuje, gotowe są również rządowe projekty dalszych zmian, w pełni wprowadzających regulacje UE.

KE zwróciła Polsce uwagę, że „mimo deklaracji władz polskich potwierdzającej wolę wprowadzenia zmian do prawa krajowego stosowne poprawki wciąż nie zostały przyjęte” i zagroziła, że w przypadku niewdrożenia rozwiązań może pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Pierwsza z dyrektyw, pochodząca z 2006 r., ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu odpadów wydobywczych na środowisko i zdrowie człowieka. Przewiduje ona jednolite normy, które mają gwarantować, że odpady będą bezpieczne, zmniejszy się ryzyko wypadków i katastrof, a gdy już do nich dojdzie, wprowadzone będą odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Zdaniem Komisji, nie cała dyrektywa została odpowiednio wdrożona. KE nie ukrywa, że łączy wdrożenie dyrektywy w sprawie odpadów wydobywczych z planami wydobycia gazu łupkowego.

Druga dyrektywa pochodzi z 1994 r. i ma na celu ograniczenie produkcji opakowań oraz promowanie opakowań wielokrotnego użytku przyjaznych środowisku. W dyrektywie tej przyjęto także cele dotyczące odzysku i recyklingu opakowań ze szkła, papieru, tektury, metalu, tworzyw sztucznych i drewna, które Polska ma osiągnąć do 2014 r. Dyrektywa ta została wdrożona w polskim prawie już w 2001 r., ale KE wskazuje kilka braków. Dotyczą one m.in. zapobiegania wytwarzaniu odpadów opakowaniowych, celów w zakresie odzysku i recyklingu szkła, przeglądu istniejących przepisów ograniczających stosowanie odpadów opakowaniowych z recyklingu.

Obecnie trwają prace nad nową ustawą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, która w pełni wprowadza wytyczne z dyrektywy. Rząd przyjął już założenia do tej ustawy i uzgodniono projekt, którym znów ma się zająć Rada Ministrów.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tvpparlament.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także