
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu opracowali polimer, który pochłania dwutlenek węgla.
Niezwykły polimer organiczny posiada brązową barwę i przypomina strukturą piasek. Na poziomie molekularnym składa się z połączonej sieci cząsteczek na bazie węgla. Jego stworzenie zostało zainspirowane analizą struktury polistyrenu, który jest w stanie pochłaniać niewielkie ilości CO2 z atmosfery. Nowy polimer jest, jednak o wiele bardziej skuteczny - między innymi dzięki posiadaniu mikroporów na powierzchni pojedynczych granulatów.
Absorpcja, która skutkuje zwiększeniem objętości materiału, ma miejsce, gdy materiał jest poddany wysokiemu ciśnieniu. Gdy te spada do normalnego poziomu, polimer natychmiast uwalnia gaz.
Badacze widzą zastosowania dla nowego polimeru w procesie zintegrowanej technologii gazyfikacji oraz w realizacji filtra umieszczonego w kominach emisyjnych. Może on zastąpić z powodzeniem obecnie stosowane do tych celów materiały, ponieważ nie absorbuje pary wodnej zmniejszającej efektywność wychwytywania szkodliwego CO2.
Mówi się również, że polimer jest stosunkowo tani w produkcji, mając przy tym satysfakcjonującą wytrzymałość mechaniczną. Ponadto posiada właściwości kwasoodporne, co czyni go atrakcyjnym także w innych zastosowaniach.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Schneider Electric ogłasza globalnych zwycięzców drugiej edycji konkursu...
12 globalnych partnerów, klientów i dostawców wyróżnionych za wybitne osiągnięcia w zakresie dekarbonizacji własnej działalności i działalności...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl