Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-25
Podatek śmieciowy – będzie czysto, ale drożej
Podatek śmieciowy – będzie czysto, ale drożej
Podatek śmieciowy – będzie czysto, ale drożej
Z dniem pierwszym stycznia 2012 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która zasadniczo zmienia zasady zarządzania odpadami komunalnymi. Różnicę odczują w szczególności mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy dotąd sami decydowali o wywozie swoich śmieci.

Według obowiązujących do końca 2011 roku zasad, każde gospodarstwo domowe indywidualnie podpisywało umowę z wybraną firmą zajmującą się wywozem odpadów. Wyjątkiem były mieszkania w blokach, gdzie decydowały o tym władze osiedlowe, bądź gminy, w których poprzez referendum zadecydowano o przekazaniu kompetencji w tym zakresie władzom samorządowym.

Zmieniona ustawa przekazuje kompetencje w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi na szczebel gminny. Od 2012 roku samorządy będą odpowiedzialne za wyznaczenie odpowiednich podmiotów do wywozu oraz zarządzania odpadami obywateli. Decyzje te będą podejmowane w drodze przetargu, który wyłoni firmy spełniające określone w ustawie wymogi oraz normy sanitarne.

Opłata za gospodarowanie odpadami będzie od 2012 roku ustalana przez władze gminy na podstawie kosztów określonych przez wybrane firmy. Obowiązkowy podatek śmieciowy będzie pobierany przez gminę i jego wysokość będzie uzależniona od ilości osób, powierzchni mieszkania bądź ilości zużytej wody.

- Zastanawiamy się jak gminy poradzą sobie z nową ustawą - mówi Tomasz Turguła, założyciel EKO-TOM, firmy zajmującej się od ponad dwudziestu lat zagospodarowaniem odpadów komunalnych w Poznaniu – nadal pozostaje wiele niejasności takich jak kryteria wyboru firm w drodze przetargów, jak traktowane będą przedsiębiorstwa będące na terenie gminy, a także czy wzrost monopolu firm wywozowych nie wpłynie na ceny usług.

Zasady wyznaczania opłat dla mieszkańców za wywóz i recykling odpadów nie są jeszcze ustalone. Możliwe jest, że podział kosztów będzie krzywdzący dla osób, które wytwarzają mniej odpadów od pozostałych, gdyż będą one dopłacać do gospodarstw domowych wytwarzających ilość znacznie przekraczającą przeciętną. Ponadto, częstotliwość wywozu odpadów oraz wielkość kontenerów będzie ustalana przez gminę, przy pominięciu indywidualnych potrzeb obywateli.

Zatwierdzona przez Parlament nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach ma, zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej, ułatwić zagospodarowanie odpadami i zmniejszyć ilość dzikich wysypisk. Podatek śmieciowy będzie opłatą obowiązkową dla każdego obywatela, zatem nieopłacalne będzie już wywożenie odpadów do lasu lub ich palenie. Ponadto, dużą zachętą do segregacji odpadów mają być preferencyjne opłaty dla osób, które angażując się w ten proces, zmniejszą późniejsze koszty segregacji dokonywanej przez firmy przetwarzające odpady.

Przejęcie przez gminy kompetencji w zakresie podejmowania decyzji o odpadach komunalnych może wpłynąć na obywateli i uiszczane przez nich opłaty. Jest to jednak w dużym stopniu uzależnione od rozwiązań, jakie przyjmą poszczególne samorządy terytorialne oraz efektywności kontroli sprawowanej nad przedsiębiorstwami realizującymi ich wytyczne.

(xt)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Wellington PR
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także