
Organizatorzy oficjalniej Strefy Kibica UEFA EURO 2012 w Poznaniu dokładają starań, aby sportowe emocje połączyć z wdrożeniem rozwiązań eko – designu.
Znani jest już zwycięzca konkursu na „Składak Miejski", czyli ekologiczne siedzisko do Strefy, na którym będzie można w towarzystwie przyjaciół obejrzeć mecze rozgrywane podczas UEFA EURO 2012 na placu Wolności.
W zakresie działań związanych z ekologią i designem, Poznań ma ogromny potencjał. Stąd pomysł na zaangażowanie młodych, zdolnych artystów nie tylko z Poznania, ale i z całej Polski w konkurs designerski na zaprojektowanie oryginalnego siedziska do poznańskiej Strefy Kibica. Projektanci sami mieli okazję wykonać i sprawdzić funkcjonalność swojego projektu. Podczas obrad jury zwracano szczególną uwagę na wytrzymałość, minimalne zużycie materiału, możliwość intuicyjnego złożenia, kompaktowość, logikę konstrukcji, które wpływają na ogólną estetykę Składaka Miejskiego.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło 31 prac z całej Polski. Prototypy siedzisk oceniane były w czterech głównych kategoriach: łatwość wykonania i wdrożenia, funkcjonalność, innowacyjność, estetyka i forma.
Zwycięski projekt cechuje się przede wszystkim prostotą złożenia, jest w dużej mierze intuicyjny oraz zużywa niewiele materiału potrzebnego do jego wykonania. Dużym atutem tego projektu jest możliwość wielokrotnego użycia siedziska, jak również jego poręczność - mówi David Graas, holenderski designer, juror konkursu.
Składak Miejski, który zwyciężył w konkursie, to projekt autorstwa Arkadiusza Prusińskiego z Ostrołęki. Drugą nagrodę zdobyli ex aequo Jacek Szymański z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Sylwester Szymański z Poznania. Projekt poznańskiego laureata za innowacyjność i atrakcyjną formę siedziska otrzymał również dodatkowe wyróżnienie – organizację indywidualnej wystawy przygotowanej w porozumieniu z Fundacją SPOT.
Większość konstrukcji i przedmiotów stworzonych dla Strefy Kibica (elementy konstrukcyjne, podłogi, ściany, meble etc.) może zostać ponownie wykorzystanych pełniąc podobne lub nowe funkcje. Jak zapewniają organizatorzy, na terenie poznańskiej Strefy Kibica jednorazowe konstrukcje stanowić będą rzadkość.
Zaangażowanie Davida Graasa, holenderskiego projektanta przedmiotów użytkowych specjalizującego się w eco - designie, nie kończy się na konkursie. Po zapoznaniu się z charakterem miasta, jak również projektem poznańskiej Strefy Kibica UEFA EURO 2012, wypracował on wiele innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Wizja Graasa szczególny nacisk kładzie na takie obszary jak recykling, wielokrotne wykorzystanie produktów, konstrukcji i przestrzeni, jak również redukcję zużycia surowców.
Eko - design w oficjalnej Fan Zone w Poznaniu to oprócz segregacji odpadów, redukcji zużycia energii, wody, materiałów biurowych czy wykorzystania deszczówki, również ochrona zieleni na terenie Strefy.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- poznan.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-