Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-03-01 | Ostatnia aktualizacja: 2006-03-01
PIGEO przewiduje wzmożenie aktywności inwestorów w zakresie OZE

PIGEO przewiduje wzmożenie aktywności inwestorów w zakresie OZE
Lista obejmuje 55 projektów inwestycyjnych zgłoszonych przez członków Izby w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz wytwarzania urządzeń do produkcji energii z Odnawialnych Źródeł Energii OZE. Łączna kwota zgłoszonych projektów wynosi 3 757,4 mln Euro. Ich realizacja pozwoli na utworzenie blisko 2900 MW nowych mocy elektrycznych oraz kilkaset MW mocy cieplnej.
W liście przewodnim Dyrektor Generalny Izby przedstawił stanowisko PIGEO w sprawie trybu prac nad planem inwestycyjnym na lata 2007-2013. Zwrócił uwagę, że energetyka odnawialna jest w Polsce branżą rodzącą się od stosunkowo nie dawna. Wejście w życie systemu wspierania wykorzystania OZE w październiku 2005 roku rozpoczęło dopiero okres wzmożonego zainteresowania polskim rynkiem licznych inwestorów. W chwili obecnej rozpoznawane są możliwości inwestycyjne, kojarzeni są partnerzy biznesowi i wykonywane są wstępne prace nad konkretnymi projektami inwestycyjnymi. Dlatego już dziś podanie pełnej listy konkretnych projektów o dużym stopniu zaawansowania, które mogą być zrealizowane w latach 2007-2013 jest niemożliwe. Dyrektor Stryjecki podkreślił jednak, że brak w chwili obecnej gotowych zaawansowanych projektów nie stanowi jednak zagrożenia dla nie wykorzystania ewentualnej puli środków zarezerwowanej na wspieranie OZE w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Największej aktywności przedsiębiorców można się spodziewać w roku 2007 i 2008, a największej liczby zrealizowanych projektów w latach 2008-2010.
Biorąc pod uwagę, że do roku 2010 konieczne jest uruchomienie ok. 3000 MW nowych mocy, a koszt uruchomienia jednego MW kształtuje się od 1,2 do 2,5 mln euro w zależności od źródła, tylko do roku 2010 powinno zostać zainwestowanych ok. 5 mld Euro. Można więc stwierdzić, że przy założeniu wsparcia środkami dotacyjnymi w ramach pomocy strukturalnej w wysokości zaledwie 20%, na wsparcie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w stopniu umożliwiającym osiągnięcie przez Polskę celu indykatywnego dyrektywy 200/77/WE, powinno zostać zarezerwowane ok. 1 mld euro w latach 2007-2010. Jedynie dostępność dotacji na co najmniej takim poziomie pozwoli na uruchomienie nowych inwestycji w tak dużej, jak wymagana, skali. Warto przy tym pamiętać, że po roku 2010 rozwój energetyki odnawialnej powinien również następować przynajmniej na poziomie pozwalającym utrzymać 7,5% udział w bilansie energii pierwotnej, przy założeniu dużego wzrostu zapotrzebowania na energię. Aby po roku 2010 rozwój energetyki odnawialnej nie został zahamowany należy przewidzieć w kolejnych 3 latach konieczność wsparcia ze środków strukturalnych na poziomie co najmniej kolejnych 500 mln zł.
Podsumowując, zdaniem PIGEO w ramach PO Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2010 powinny zostać zarezerwowane na wsparcie wykorzystania odnawialnych źródeł energii środki na poziomie nie mniejszym niż 1,5 mld Euro. Izba będzie na bieżąco uzupełniać listę projektów, które powinny się znaleźć w planie inwestycyjnym na lata 2007-2013.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-