Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-07-16 | Ostatnia aktualizacja: 2010-07-16
Pierwsza instalacja ogniw fotowoltaicznych podłączona do sieci w Warszawie

Pierwsza instalacja ogniw fotowoltaicznych podłączona do sieci w Warszawie
• Instalacja składająca się z 66 paneli słonecznych zapewnia 10 % zapotrzebowania na energię elektryczną całego budynku i pomaga w oświetleniu korytarzy, biur, sanitariatów, wind i niektórych urządzeń biurowych.
• RWE Stoen Operator i firma EURO współpracowały przy wypracowaniu rozwiązań pozwalających na bezpieczne podłączenie tych urządzeń do sieci energetycznej.
Ogniwa fotowoltaiczne są obok energii wiatrowej jednym z najczęściej wykorzystywanych, odnawialnych źródeł energii na świecie. Udział takich urządzeń w produkcji energii w naszym kraju jest bardzo niewielki. Spółka Euro jest prekursorem na tym rynku. RWE służyła podczas procesu instalacji międzynarodowym doświadczeniem z innych rynków na świecie.
Jak to działa?
Za pomocą ogniw fotowoltaicznych promieniowanie słoneczne jest zamieniane na energię elektryczną. Odpowiednia liczba takich ogniw składa się na duże panele słoneczne. Zachodzące zjawisko fizyczne polega na wzbudzeniu ładunku elektrycznego, co jest wywoływane poprzez wystawienie ogniw na działanie promieniowania słonecznego.
W wyniku zachodzącej przemiany powstaje energia elektryczna w postaci prądu stałego, który po zamianie na zmienny, może zostać wykorzystany w instalacji sieciowej.
Nowoczesna firma - nowoczesne rozwiązania
Instalacja firmy Euro jest pierwszym tego typu rozwiązaniem podłączonym do sieci energetycznej RWE w Warszawie. Inwestycja została sfinansowana w całości z funduszy spółki Euro.
Kolektory słoneczne to takie samo źródło energii jak generatory pracujące w elektrowniach. Dlatego też do uzyskania pozwolenia na przyłączenie ich do sieci konieczne jest spełnianie wszystkich wymogów prawa energetycznego. Słoneczna instalacja znajdująca się na dachu firmy Euro może wytwarzać rocznie od 15 do 25 MWh energii elektrycznej rocznie, w zależności od warunków pogodowych. Wystarcza to na oświetlenie korytarzy, biur, sanitariatów, wind i niektórych urządzeń biurowych, czyli ok. 10 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną całego budynku.
Same korzyści
Wraz z zainstalowaniem modułów słonecznych, firma Euro wprowadziła rozwiązania ograniczające i racjonalizujące zużycie energii.
W całym budynku zainstalowaliśmy światła LED, które zużywają bardzo niewielkie ilości energii – mówi Rico Sieber, Prezes Euro – Rozwiązania, które wprowadziliśmy w budynku naszej firmy są od wielu lat stosowane w krajach UE. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych lamp, ograniczyliśmy ilość energii zużywanej przez oświetlenie o 80 procent. Przede wszystkim zależy nam na ograniczeniu wpływu naszej działalności na środowisko naturalne. W planach jest rozbudowa instalacji i kolejne panele.
Międzynarodowe doświadczenie RWE
Międzynarodowe doświadczenie RWE w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii to farmy wiatrowe, projekty wykorzystania promieniowania słonecznego i elektrownie wodne. Sztandarowy projekt „Desertec” realizowany przy współpracy RWE i europejskich przedsiębiorstw to plan wybudowania kilkudziesięciu elektrowni słonecznych w północnej Afryce, z których energia zostanie przesłana między innymi do Europy, zapewniając stałe dostawy prądu. Na Polskim rynku RWE inwestuje w instalacje produkujące energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (Park Wiatrowy Suwałki). Do 2015 roku RWE planuje uruchomienie farm wiatrowych o mocy 300 megawatów na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- RWE

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-
-