Znaczenie jakości oferowanych pomp ciepła jest jedną z kluczowych kwestii w rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce. Tym bardziej ważna jest informacja, że od lipca 2014 roku Centralny Ośrodek Chłodnictwa (COCH) z siedzibą w Krakowie uzyskał jako pierwsza jednostka w Polsce, akredytację w zakresie prowadzenia badań pomp ciepła zgodnie z obowiązującymi normami. Akredytacja została przyznana przez Polskie Centrum Akredytacji i zgodnie z zasadami honorowana jest w całej Europie.
COCH jako samodzielna jednostka badawcza działa od 1960 roku. W ramach swoich działań obecnie prowadzi prace naukowo-badawcze, badawczo-rozwojowe oraz badania modelowe i pilotażowe nowych generacji maszyn i urządzeń przeznaczonych dla chłodnictwa, pomp ciepła i klimatyzatorów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wykwalifikowanemu zespołowi, COCH jest doskonale przygotowany do rozwiązywania skomplikowanych problemów polskiego chłodnictwa. Ośrodek współpracuje z instytucjami akademickimi, organizacjami badawczymi i przemysłowymi w tym z Międzynarodowym Instytutem Chłodnictwa.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) z zadowoleniem przyjmuje informację o otrzymanej przez COCH akredytacji w zakresie badań pomp ciepła. Planowane przez PORT PC wprowadzenie w Polsce Europejskiego Znaku Jakości dla pomp ciepła EHPA-Q na jesień 2014, jest związane z koniecznością prowadzenia testów laboratoryjnych urządzeń w akredytowanym ośrodku badawczym. Już niebawem takim miejscem będzie mógł stać się krakowski COCH po zakończeniu procedury aplikacyjnej do Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA. Dzięki temu producenci pomp ciepła starający się o przyznanie znaku jakości EHPA-Q dla swoich urządzeń będą mogli badać je również w Polsce. Można mieć nadzieję, że pozwoli to przyspieszyć procedury i obniżyć koszty w stosunku do badań poza granicami kraju.
„Mocno wierzę w to, że krakowski COCH stanie się w krótkim czasie renomowanym laboratorium badawczym ale również centrum rozwoju polskich technologii pomp ciepła" twierdzi Prezes Zarządu PORTPC Paweł Lachman. „Akredytacja laboratorium w zakresie badań pomp ciepła to ważne wydarzenie dla całej branży pomp ciepła w Polsce. Wg informacji z Komisji Europejskiej planowane jest w ciągu paru lat wprowadzenie wymogu badań w zewnętrznych laboratoriach, podobnie jak przy aktualnych wymogach dla kotłów gazowych." – kontynuuje prezes Lachman.
Znak Jakości EHPA-Q dla pomp ciepła wywodzi się z działań krajowych stowarzyszeń branżowych z Austrii, Niemiec i Szwajcarii, które dążyły do stworzenia wspólnego zestawu wymagań zapewniających wysoką jakość produktu i serwisu (pierwotna nazwa Znak Jakości D-A-CH pochodziła od nazw tych trzech państw). Znak ten przyznawany jest elektrycznie zasilanym pompom ciepła o mocy grzewczej do 100 kW, które przekazują energię z powietrza, gruntu lub wody. Aby otrzymać znak jakości, urządzenie musi spełnić szereg wymagań postawionych przez EHPA, a producent musi zapewnić określony poziom usług. Szczegółowe wymagania dla urządzeń starających się o przyznanie znaku jakości można znaleźć na stronie internetowej PORT PC w zakładce pompy ciepła/jakość.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PORT PC

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
Nowoczesne domy. Jak pompy ciepła i klimatyzacja zmienily nasze życie
Nowoczesny dom jest przede wszystkim funkcjonalny, wygodny, ładny i energooszczędny. Dużo mówi się o konieczności oszczędzania i mądrym...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl