Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-08-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-08-10
Panele fotowoltaiczne bi-facial - co to takiego?
główne_1280.jpg.jpg
główne_1280.jpg.jpg

Panele fotowoltaiczne bi-facial to inaczej panele obustronne (typu glass to glass) zbudowane ze szkła hartowanego. Są to ogniwa, których budowa pozwala na produkowanie prąd zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Moga produkować więcej energii w porównaniu z modulami jednostronnymi, a zajmują mniej miejsca. Właśnie dlatego panele bi-facial – glass to glass zyskują na co raz większej popularności.

Różnica między panelami jednostronnymi, a modułami bi-facial

Moduły jednostronne (polikrystaliczne i monokrystaliczne) jak sama nazwa wskazuje pochłaniają światło tylko z jednej strony. W tradycyjnych modułów ich wydajność można poprawić poprzez zastosowanie technologii PERC, dzięki której zwiększa się absorpcja światła w ogniwie PV. W przypadku paneli bi-facial, istnieją dwie strony aktywne, które absorbują światło. Zarówno przednia jak i tylna strona modułu PV jest w stanie produkować energię elektryczną. Produkcja energii elektrycznej przez tylnią część modułu jest możliwa, dzięki zdjęciu warstwy folii ochronnej i zastąpieniu jej szkłem hartowanym bądź innym materiałem, który przepuszcza promienie słoneczne. Cechą charakterystyczną jest również tak zwany niski profil.

Zastosowanie

Panele fotowoltaiczne typu bi-facial nie sprawdzą się na dachu, gdyż ich tylnia część jest zawsze zasłonięta. Ich montaż powinien odbywać się na gruncie, a dzięki odpowiedniemu ich usytuaowaniu względem słońca ich tylnia część możę wyprodukować dodatkową energię elektryczną (nawet o 25% więcej w porównaniu do paneli jednostronnych o tej samej mocy)

Od czego zależy wydajność paneli bi-facial?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż ich wydajność jest różna w zależności od pory w ciągu dnia. Liczne badania wykazują, iż jeżeli są one ustawione w kierunku na południe pod kątem 35 stopni to cechują one wówczas największą wydajnością.

Na ich wydajność wpływa również

• albedo związane z powierzchnią znajdującą się w otoczeniu paneli
• stopień zacienienia paneli
• stopień zanieczyszczenia podłoża
• kąt pochylenia modułów
• odleglość między modułami

Panele bi-facial odpowiednio zamontowane przez profesjonalistów są w stanie wyprodukowac nawet o 25 % energii elektrycznej. Jeżeli więc nie masz miejsca na dachu, a planujesz zamontować fotowoltaikę na gruncie, weź pod uwagę montaż paneli bi-facial, dzięki którym zyskasz o 25 % więcej energii elektrycznej. Jeszcze jedną zaletą bi-facial jest to, że prezentują się one jeszcze bardziej estetycznie niż panele jednostronne co niewątpliwie stanowi zaletę tego typu modułów PV.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Sorarx
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także