Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-12-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-12-04
OZE na dachu kościoła
Coraz więcej budynków publicznych ma na dachu panele słoneczne.
Coraz więcej budynków publicznych ma na dachu panele słoneczne.

WFOŚiGW zorganizował niecodzienną konferencję prasową aby zaprezentować efekty zastosowania paneli fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej  Odbyła się ona na dachu  Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie. Na jego dachu od 2011 r. funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zorganizował na dachu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie konferencję prasową. W jej trakcie przedstawiono ekonomiczne i edukacyjne efekty zastosowania paneli fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej.  Kościół w Jaworznie stanowi dobry przykład wykorzystania dachów budynków publicznych na potrzeby instalacji fotowoltaicznych. - 312 modułów fotowoltaicznych o wysokiej sprawności (ok 14,8%) pozwala przekształcać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. W okresie letnim, kiedy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania obiektu, nadmiar jest sprzedawany do sieci energetycznej. Produkcja energii z całej instalacji w słoneczny dzień wynosi 300-400 kWh. Rocznie daje to ok 65 tys. kWh. Umożliwia to nie tylko oświetlenie kościoła i dzięki ogrzewaniu podłogowemu utrzymanie stałej – ok 9 stopni temperatury w pomieszczeniach, ale także ogrzanie wszystkich ławek w kościele – wyjaśnia WFOŚiGW w Katowicach.

Zdaniem uczestników konferencji prasowej instalacje OZE potrzebują wsparcia ze środków publicznych by były one rentowne. - Nie ma bowiem dziś w kraju takiej możliwości aby duże instalacje odnawialnych źródeł energii były szybko rentowne bez wsparcia ze środków publicznych. To więc co wydarzyło się w Jaworznie pozwala stać się dobrym wzorem dla innych i to zarówno właścicieli obiektów użyteczności publicznej jak i innych obiektów. Nic tak dobrze bowiem nie służy edukacji ekologicznej jak dobry przykład sąsiada, tym bardziej jak jest nim własny proboszcz – mówiła G. Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. W ciągu ostatnich 3 lat katowicki Fundusz dofinansował 77 instalacji solarnych i fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej w województwie śląskim. Na ten cel ze środków Funduszu przeznaczono w postaci dotacji i preferencyjnych pożyczek ponad 33 mln zł.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wfosigw.katowice.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także