
WFOŚiGW zorganizował niecodzienną konferencję prasową aby zaprezentować efekty zastosowania paneli fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej Odbyła się ona na dachu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie. Na jego dachu od 2011 r. funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zorganizował na dachu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie konferencję prasową. W jej trakcie przedstawiono ekonomiczne i edukacyjne efekty zastosowania paneli fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej. Kościół w Jaworznie stanowi dobry przykład wykorzystania dachów budynków publicznych na potrzeby instalacji fotowoltaicznych. - 312 modułów fotowoltaicznych o wysokiej sprawności (ok 14,8%) pozwala przekształcać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. W okresie letnim, kiedy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania obiektu, nadmiar jest sprzedawany do sieci energetycznej. Produkcja energii z całej instalacji w słoneczny dzień wynosi 300-400 kWh. Rocznie daje to ok 65 tys. kWh. Umożliwia to nie tylko oświetlenie kościoła i dzięki ogrzewaniu podłogowemu utrzymanie stałej – ok 9 stopni temperatury w pomieszczeniach, ale także ogrzanie wszystkich ławek w kościele – wyjaśnia WFOŚiGW w Katowicach.
Zdaniem uczestników konferencji prasowej instalacje OZE potrzebują wsparcia ze środków publicznych by były one rentowne. - Nie ma bowiem dziś w kraju takiej możliwości aby duże instalacje odnawialnych źródeł energii były szybko rentowne bez wsparcia ze środków publicznych. To więc co wydarzyło się w Jaworznie pozwala stać się dobrym wzorem dla innych i to zarówno właścicieli obiektów użyteczności publicznej jak i innych obiektów. Nic tak dobrze bowiem nie służy edukacji ekologicznej jak dobry przykład sąsiada, tym bardziej jak jest nim własny proboszcz – mówiła G. Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. W ciągu ostatnich 3 lat katowicki Fundusz dofinansował 77 instalacji solarnych i fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej w województwie śląskim. Na ten cel ze środków Funduszu przeznaczono w postaci dotacji i preferencyjnych pożyczek ponad 33 mln zł.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wfosigw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Fotowoltaika Kraków - czy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne od lat sukcesywnie pojawiają się na coraz większej liczbie dachów polskich domów. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, jako że...
-
-
-