Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-06-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-06-24
Otwarto Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach
Otwarto Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach

13 czerwca br. została otwarta, druga po Helu, Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego (US) w Międzyzdrojach. Jednostka będzie prowadzić m.in. monitoring środowiska morskiej strefy brzegowej.

W skład nowej Stacji Morskiej w Międzyzdrojach wchodzi 3-kondygnacyjny budynek i 16-metrowa wieża obserwacyjna, które należały wcześniej do Straży Granicznej. Obiekty uczelnia wyremontowała i przeznaczyła na działania badawcze. Usytuowanie stacji na szczycie wydmy umożliwia prowadzenie unikalnych badań naukowych.

Lokalizacja stacji w bezpośrednim sąsiedztwie morza i terenów Natury 2000, umożliwi prowadzenie zróżnicowanych badań naukowych. Będą one dotyczyły procesów geofizycznych i geochemicznych, zachodzących dynamicznie w powietrzu, w wodzie i na lądzie. W Stacji Morskiej przewidywane są m.in. regularne obserwacje transportu piasku na plaży, selekcji i reemisji zanieczyszczeń nad Bałtykiem oraz badania dotyczące zmian klimatycznych.

W stacji zainstalowana jest m.in. stacja meteorologiczna mierząca ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru, usłonecznienie czy promieniowanie słoneczne. Aparatura badawcza będzie wkrótce uzupełniona o zestaw pięciu kamer cyfrowych, które mają służyć do obserwacji i rejestracji procesów brzegowych. Ponadto stacja będzie wyposażona w urządzenia monitorujące zarówno jakość powietrza, jak i wody morskiej.

W stacji w Międzyzdrojach już od lutego prowadzone są badania, m.in. stały monitoring trzynastu parametrów meteorologicznych. Realizowany jest tam już m.in. projekt badawczy „SatBałtyk - Satelitarna Kontrola Środowiska Morza Bałtyckiego" oraz projekt „Rozmieszenie i morfodynamika środowiska wydm przednich i fluktuacje roślinności - bioróżnorodne siedlisko polskiego wybrzeża – Foredune Morphodynamics and Biodiversity (FoMoBi)".

Celem projektu SatBałtyk jest m.in. umożliwienie sprawnego określania stanów środowiska Bałtyku. Tak więc powstać mają np. mapy rozkładów temperatury, stanu dynamicznego powierzchni morza, stężenia chlorofilu i innych pigmentów fitoplanktonu, zakwitów trujących alg, czy pojawiania się plam zanieczyszczeń, w tym rozlewów ropy.

Zadaniem drugiego projektu - FoMoBi - jest kompleksowe badanie siedlisk wydm przednich, m.in. inwentaryzacja przestrzenna takich wydm, a także określenie ich zmienności w czasie pod wpływem różnych czynników.

Prace adaptacyjne związane z nową funkcją obiektu trwały prawie dwa lata. Remont został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007- 2013 i ze środków własnych US.

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naszemiastomiedzyzdroje.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także