
7 maja na Uniwersytecie Rzeszowskim miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Innowacyjno-Badawczego Środowiska, w którym prowadzone będą badania gleby, powietrza, wody i mikroorganizmów. Obiekt ma 4 tys. m2 powierzchni i mieści m.in. sale wykładowe, ćwiczeniowe i laboratoria wyposażone w aparaturę badawczą wartą 12 mln zł. Inwestycja była warta 34 mln zł.
W nowym Centrum znajdują się 4 laboratoria: chemii gleby, biologii gleby, fizyki gleby i mikrobiologii. Są one przeznaczone dla studentów, którzy będą mieli okazję zetknąć się z nowoczesnym sprzętem i nauczyć się go obsługiwać. Otworzy to także możliwość współpracy uczelni z podmiotami gospodarczymi, głównie sektora nowoczesnego rolnictwa zajmującego się produkcją zdrowej żywności i rolnictwem ekologicznym.
"Laboratoria, które zostały otwarte, są przyszłością dla regionu, dają szerokie możliwości badania środowiska we wszystkich jego aspektach: środowiska glebowego, wodnego, powietrza. Jest to nieodzowna wartość naszego obszaru, który ma charakter regionu turystycznego" - mówił podczas otwarcia prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego Czesław Puchalski. Uniwersytet Rzeszowski podpisał już umowę z firmą Tauron Wytwarzanie na hodowlę roślin energetycznych oraz prowadzenie prac badawczo-rozwojowych dotyczących paliw odnawialnych.
Wśród aparatury laboratoryjnej znajduje się m.in. elektronowy mikroskop skaningowy, który umożliwi badanie materiału, np. próbki gleby w olbrzymim powiększeniu, nawet do 50 tys. razy.
Nowe centrum powstało na kampusie uczelni na Zalesiu. W sumie znajduje się tam już 6 centrów badawczych: Centrum Transferu Technologii i Badań Podstawowych, Centrum Innowacji i Wdrożeń Technologii w Przemyśle Spożywczym, Centrum Przetwarzania Biomasy i Odpadów na Energię, Centrum Marketingu Produktów Spożywczych, Podkarpackie Centrum Innowacyjno-Badawcze Środowiska, Laboratorium Biotechnologii Roślin, Centrum Konferencyjno - Naukowe.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- edulandia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
Innowacyjne rozwiązania laboratoryjne - jakość i precyzja
Badania przeprowadzane w laboratoriach analitycznych w niemal wszystkich sektorach gospodarki wymagają zastosowania niezawodnej aparatury,...
-
-
-
-
-