
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska potwierdziła, że składowiska odpadów dawnego Zachemu są przyczyna zanieczyszczenia wód podziemnych. Obecnie składowiska są badane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a kontrolę zapowiada również Ministerstwo Środowiska.
Szacuje się, że na terenie dawnego Zachemu, znajduje się nawet 400 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów po produkcji chemicznej. Przy ulicy Zielonej w Bydgoszczy znajdują się dwa obiekty, w których gromadzone były odpady, i to z nich trujące substancje przedostają się do wód podziemnych. Jak tłumaczy specjalista ds. geoinformacji w RDOŚ Dariusz Górski, nie posiadają one odpowiednich zabezpieczeń, które chroniłyby je przez przenikaniem zanieczyszczeń na zewnątrz. Najbardziej niebezpieczną substancją jest łatwo rozpuszczalny pofenolowy siarczyn sodowy zawierający fenol.
Rozwiązanie problemu utrudnia fakt, że zajmująca tereny byłego Zachemu Infrastruktura Kapuściska ogłosiła upadłość. W tej sytuacji Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zgłosił sprawę do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, wzywając do podjęcia działań zapobiegawczych i naprawczych. Kontrolę zapowiedziało także Ministerstwo Środowiska.
Według miasta za rekultywację terenu Zachemu powinna zapłacić firma Ciech, która w latach 90' przejęła Zakłady Chemiczne Zachem S.A. w Bydgoszczy od państwa. Wynikać to ma zapisów o usuwaniu szkód w środowisku, które znalazły się w umowie prywatyzacyjnej. Do tej pory jednak do miasta nie trafiło pełne wyjaśnienie z Ministerstwa Skarbu.
Z kolei zdaniem Ministerstwa Środowiska sprawa jest oczywista: "Zgodnie z obowiązującą w gospodarce odpadami zasadą "zanieczyszczający płaci" - mówi Paweł Mikusek, rzecznik ministerstwa - to wytwórca odpadów ponosi za nie odpowiedzialność. W przypadku składowiska odpadów, w tym również składowiska odpadów niebezpiecznych, za działalności składowiska odpadów odpowiedzialność ponosi zarządzający nim. Zobowiązany jest też do realizacji obowiązków wynikających z przepisów i decyzji wydanych w związku z działalnością składowiska odpadów."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-