Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-26 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-26
Odpady po eksploatacji gazu łupkowego można zneutralizować

Odpady po eksploatacji gazu łupkowego można zneutralizować
Przeciwnicy wydobywania gazu łupkowego podnoszą często argument, że w czasie eksploatacji istnieje ryzyko skażenia ściekami wód podziemnych i powierzchniowych oraz że szczelinowanie wymaga olbrzymich ilości wody, która miejscami jest trudno dostępna.
W opinii Jasaka, wnioski z doświadczeń krajowych są takie, że z powstającymi przy poszukiwaniach i eksploatacji gazu ściekami można sobie poradzić i zminimalizować ryzyko skażenia wód powierzchniowych. Można również ponownie wykorzystywać wodę używaną do szczelinowania hydraulicznego. Przemysł posiada możliwości zamknięcia obiegu i ponownego użycia wszystkiego, co wydostanie się z górotworu.
Dużo większe zagrożenie to postępowanie ekipy prowadzącej odwiert a nie skład chemiczny płynu szczelinującego czy technologie oczyszczania ścieków. Decydująca jest logistyka, np. posiadanie na miejscu odpowiednio dużych zbiorników na płyn, który wydostaje się z odwiertu, tak aby nie zaskoczyło to ekipy - ocenił Jasak. Płyn szczelinujący wtłaczany pod ciśnieniem 600 atm. do otworu o głębokości rzędu kilku tys. metrów, wydostaje się z powrotem w ciągu tygodnia w ilości od 5 do 25 proc., czyli do 2,5 tys. m. sześc.
Niektóre procesy przemysłowe dostarczają znacznie "gorszych" ścieków, ale problem w przypadku gazu łupkowego pojawia się w wyniku braku oczyszczalni. Z punktu widzenia kosztów, budowa oczyszczalni jest niemożliwa, dlatego też stosowane są urządzenia przewoźne w postaci kontenerowych oczyszczalni, w których ścieki poddawane są podczyszczeniu. Ścieki podczyszczone można transportować do najbliższej oczyszczalni ścieków, która będzie w stanie całkowicie je zneutralizować albo oczyszczać na miejscu do takiego stopnia, że można to zrzucić do wód powierzchniowych. Preferowana jest pierwsza metoda, ponieważ zrzut wymaga pozwolenia wodno-prawnego.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
Schemat działania osadnika gnilnego: jednokomorowego i dwukomorowego Podstawą technicznej klasyfikacji oczyszczalni jest sposób realizacji...
-
-
-
-