Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-26
Odpady po eksploatacji gazu łupkowego można zneutralizować
Odpady po eksploatacji gazu łupkowego można zneutralizować
Odpady po eksploatacji gazu łupkowego można zneutralizować
Wszystkie typy ścieków, jakie powstają przy eksploatacji gazu łupkowego można skutecznie oczyścić, a w niektórych przypadkach wodę można użyć ponownie - zapewnił prezes firmy Veolia Water Solutions & Technologies Dariusz Jasak. Obecnie firma oczyszcza ścieki z jednego z otworów wiertniczych, gdzie przeprowadzono szczelinowanie hydrauliczne.

Przeciwnicy wydobywania gazu łupkowego podnoszą często argument, że w czasie eksploatacji istnieje ryzyko skażenia ściekami wód podziemnych i powierzchniowych oraz że szczelinowanie wymaga olbrzymich ilości wody, która miejscami jest trudno dostępna.

W opinii Jasaka, wnioski z doświadczeń krajowych są takie, że z powstającymi przy poszukiwaniach i eksploatacji gazu ściekami można sobie poradzić i zminimalizować ryzyko skażenia wód powierzchniowych. Można również ponownie wykorzystywać wodę używaną do szczelinowania hydraulicznego. Przemysł posiada możliwości zamknięcia obiegu i ponownego użycia wszystkiego, co wydostanie się z górotworu.

Dużo większe zagrożenie to postępowanie ekipy prowadzącej odwiert a nie skład chemiczny płynu szczelinującego czy technologie oczyszczania ścieków. Decydująca jest logistyka, np. posiadanie na miejscu odpowiednio dużych zbiorników na płyn, który wydostaje się z odwiertu, tak aby nie zaskoczyło to ekipy - ocenił Jasak. Płyn szczelinujący wtłaczany pod ciśnieniem 600 atm. do otworu o głębokości rzędu kilku tys. metrów, wydostaje się z powrotem w ciągu tygodnia w ilości od 5 do 25 proc., czyli do 2,5 tys. m. sześc.

Niektóre procesy przemysłowe dostarczają znacznie "gorszych" ścieków, ale problem w przypadku gazu łupkowego pojawia się w wyniku braku oczyszczalni. Z punktu widzenia kosztów, budowa oczyszczalni jest niemożliwa, dlatego też stosowane są urządzenia przewoźne w postaci kontenerowych oczyszczalni, w których ścieki poddawane są podczyszczeniu. Ścieki podczyszczone można transportować do najbliższej oczyszczalni ścieków, która będzie w stanie całkowicie je zneutralizować albo oczyszczać na miejscu do takiego stopnia, że można to zrzucić do wód powierzchniowych. Preferowana jest pierwsza metoda, ponieważ zrzut wymaga pozwolenia wodno-prawnego.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także