
Jak donoszą naukowcy, zanieczyszczone powietrze sprzyja otyłości. Szczury laboratoryjne, które oddychały powietrzem z Pekinu przybrały na wadze i miały problemy z układem krążenia, układem oddechowym oraz nieprawidłowo działały u nich funkcje metaboliczne. Skutki pojawiły się już po 3-8 tygodniach.
Wystarczyło 19 dni, by płuca i wątroby ciężarnych wystawionych na zanieczyszczenia były cięższe i występowało w nich więcej ognisk zapalnych. Stwierdzono u nich występowanie o 50% więcej cholesterolu LDL, 46% więcej trójglicerydów i 97% więcej całkowitego cholesterolu niż u grupy kontrolnej. Wyższy był u nich również poziom oporności na insulinę.
Podobny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie stwierdzono u młodych szczurów, które przebywały w komorach razem z matkami. Dodatkowo stwierdzono, że im dłuższe wystawienie na działanie zanieczyszczonego powietrza, tym większy negatywny wpływ na zdrowie. Po ośmiotygodniowej ekspozycji do licznych problemów dochodziła zwiększona masa ciała. Samice były o 10%, a samce o 18% cięższe niż szczury z komór z czystym powietrzem.
Autor badania prof. Junfeng Zhang z Duke University wyjaśnił, że zanieczyszczone powietrze prowadzi do pojawienia się stanów zapalnych, a z kolei chroniczny stan zapalny jest jedną z przyczyn otyłości. Jako, że choroby metaboliczne, takie jak otyłość i cukrzyca są blisko ze sobą powiązane, przeprowadzone badania dowodzą, że zanieczyszczenie powietrza sprzyja ich występowaniu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- kopalniawiedzy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Analizator AWK 3D, urządzenie do pomiaru uziarnienia i kształtu cząstek...
ABSTRAKT Zbudowano analizator AWK 3D służący do: trójwymiarowego pomiaru w warunkach laboratoryjnych uziarnienia materiałów sypkich (w tym...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-
-
-