empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-05-20
Przechowywanie leków w upalne dni

Szafa termostatyczna do przechowywania leków

W Polsce lato trwa w pełni. Temperatury powyżej 30°C to w ostatnim czasie chleb powszedni. Z wielu stron słyszymy, by pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ochronie przeciwsłonecznej i nakryciu głowy. W mediach głoszą, by nie zapominać o naszych pupilach, przejść na lżejszą dietę i odpowiednio przechowywać żywność. W tym wszystkim nikt nie wspomina, że leki nie lubią ciepła. Latem powinniśmy zmienić nawyki i sposób ich przechowywania.

Na opakowaniu każdego medykamentu widnieje informacja dotycząca bezpiecznego zakresu temperatury, w jakiej leki powinny być przechowywane. Często możemy przeczytać zdanie:

"przechowywać lek w suchym miejscu, bez dostępu promieniowania słonecznego:

w temp. do 25°C (czyli w domyśle w zakresie 15-25°C);

w temperaturze pokojowej – to 15/18 do 25°C;

w warunkach chłodniczych 10-15°C;

przechowuj lek w lodówce, czyli w temperaturze 2-8°C"

Wnikliwiej powinniśmy się przyjrzeć lekom termolabilnym. Jaki to rodzaj leków? To takie, które są szczególnie wrażliwe na zmieniającą się temperaturę w ich otoczeniu. Medykamenty te zawierają składniki aktywne, które mogą ulec rozkładowi lub zmienić właściwości fizyczne leku — przykładem są tutaj czopki i globulki. Do grupy termolabilków należą np. szczepionki i insuliny.

Przechowywanie leków w domu

Istotną sprawą jest sposób przechowywania leków w naszych domach latem, kiedy temperatury sięgają 30°C. Powinniśmy wiedzieć, że wysoka temperatura może niebezpiecznie zmienić skład leku, a ten może zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Odpowiedni sposób przechowywania lekarstw latem to sprawa wysokiej rangi. Poszukajmy w domu chłodniejszego miejsca, bez dostępu promieni słonecznych. Najlepiej bliżej podłogi. Pamiętajmy, by zabezpieczyć leki przed dziećmi. Jeśli nasze piwnice bądź spiżarnie są przystosowane do takiego przechowywania – wykorzystajmy je. Szczególnie zadbajmy o zaopatrzenie się w worek termiczny, pamiętając o tzw. zimnym łańcuchu, robiąc zakupy w aptece latem. Nigdy nie zostawiajmy leków w nagrzanym samochodzie!

Lato w aptekach i szpitalach

Kiedy schowamy nasze leki przed ciepłem, zastanówmy się, jak to jest z lekami w aptekach i na szpitalnych oddziałach. Przecież w te miejsca wysoka temperatura i słońce również docierają. Pacjenci chcą mieć pewność, że farmaceutyki, które kupują, czy spożywają w szpitalach, są bezpieczne i faktycznie wpływają na poprawę ich stanu. Leki lubiące niższe temperatury najczęściej lądują w specjalnych lodówkach medycznych czy chłodziarkach laboratoryjnych. Co z medykamentami lubiącymi temperaturę pokojową? Rozwiązaniem dla pozostałych lekarstw jest klimatyzacja, ale nie oszukujmy się – nie wszystkie szpitale w Polsce są klimatyzowane. Co wtedy? POL-EKO przychodzi na pomoc z idealnym rozwiązaniem – szafa termostatyczna!

Szafa termostatyczna do przechowywania leków

Szafa termostatyczna ST 2 Smart
Szafa termostatyczna ST 2 Smart

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utrzymanie temperatury niezależnie od warunków panujących w otoczeniu, a dodatkowo umiejętność ogrzania lub schłodzenia daje szafa termostatyczna. ST-eki to urządzenia z zakresem temperatury od 3°C do 40°C, z możliwością rozszerzenia jej do 70°C. Szafa termostatyczna to bardzo uniwersalne urządzenie, która rozwiązuje rozważany tutaj problem. Łatwo w niej przechować leki, które lubią 15°C oraz te, które najlepiej czują się w 25°C. Szafa jest lepszym rozwiązaniem od klimatyzowanych pomieszczeń, bo daje możliwość magazynować każdego rodzaj leków – jest po prostu bardziej uniwersalna.

Dla klientów stworzyliśmy aż 10 modeli szaf o pojemnościach od 70 do 1450 litrów. POL-EKO-APARATURA podsuwa pomysł ciekawego rozwiązania, którym są urządzenia wielokomorowe (2-3 komory). Z łatwością można połączyć ze sobą 2 lub 3 szafy termostatyczne. Do szafy można dołączyć chłodziarkę laboratoryjną, bądź zamrażarkę laboratoryjną. Doskonałym narzędziem do przechowywania leków będzie połączenie chłodziarki laboratoryjnej z szafą termostatyczną. Można tak przechować każdy rodzaj leków – od tych lubiących chłodniejsze otoczenie po te, które w temperaturze pokojowej mają się najlepiej.

Atutami szaf termostatycznych produkowanych przez POL-EKO są wymuszony obieg powietrza, czy możliwość opcji z drzwiami pełnymi, które dodatkowo zabezpieczany wsad przed dostępem do promieni słonecznych. Oczywiście wszystkie szafy można zamknąć na klucz.

Mocnym punktem w naszych urządzeniach są sterowniki. Klient może zdecydować pomiędzy dwoma opcjami – Smart i Smart PRO. Oba sterowniki przypominają powszechnie używane przez nas smartfony – są duże, kolorowe i dotykowe. Liczba funkcji może zaskoczyć użytkownika – podobnie jak łatwość obsługi. Na szczególną uwagę zasługują takie opcje jak Qucik Program pozwalający na szybie uruchomienie programu czy Quick Change, który powala na zmianę parametrów (temperatura, czas) z pozycji ekranu głównego. Alarm Bar to opcja, która wizualnie i dźwiękowo informuje o wszelkich nieprawidłowościach jak np. otarcie drzwi czy przekroczenie zadanej temperatury. Oba kontrolery sygnalizują wszelkie nieprawidłowości dzięki rejestrowi wszystkich zdarzeń.

Wysoka temperatura latem niesie za sobą zagrożenie burz i nawałnic. Ich skutkiem mogą być braki w zasilaniu, negatywnie wpływające na urządzenia. Na szczęście POL-EKO posiada w swoim asortymencie rejestrator temperaturowy RT, który o tego typu zdarzeniach poinformuje SMSem.

Nic nad zdrowie

 "Szlachetne zdrowie" pisał Jan Kochanowski świadomy, że dla ludzi to dobro najwyższe. Technologia pozwala na dostępność leków na niemal wszystkie choroby tyle, ze sami musimy zatroszczyć się o odpowiedni sposób ich przechowywania. Świadomość, że temperatura zagraża lekom, jest bardzo ważna, a dzięki niej możemy być bezpieczni. Dzięki tej wiedzy możemy spać spokojnie i cieszyć się urokami lata w pełni.

Autor:
Magdalena Figura-Łyżwa
Źródło:
BLOG POL-EKO-APARATURA
Dodał:
POL-EKO A.Polok-Kowalska sp.k.

Czytaj także