
Elbląg czeka rewolucja w segregacji odpadów. Obecnie na wysypisko trafia tam 90 proc. śmieci. Nowa sortownia zredukuje tą ilość do 36 proc.
Elbląski Zakład Utylizacji Odpadów w swojej nowej sortowni postanowił wykorzystać technologię opracowaną przez Tomra Sorting. Cały obiekt kosztował 60 mln zł. Instalacja do sortowania i odzysku odpadów jest w pełni zautomatyzowana i kosztowała niemal 16 mln zł. W ciągu kilku lat funkcjonowania ma ona pozwolić na zmniejszenie ilość odpadów trafiających na wysypisko z obecnych 90 proc. do 36 proc. Proces sortowania będzie automatyczny. Pracownicy będą jedynie kontrolować to co zostanie już przetworzone przez instalację.
Zamontowana instalacja wykorzystuje separatory wspomagane czujnikami optycznymi na podczerwień, które identyfikują rzeczy na taśmach transmisyjnych i przetwarzają informacje na temat ich materiału, koloru, kształtu i położenia. Taki system pozwala na sortowanie do 30 ton odpadów na godzinę. System komputerowy jest w stanie rozpoznać sześć rodzajów odpadów. – Do utylizacji trafią odpady komunalne, zarówno zmieszane, jak również zbierane selektywnie. I z tychże odpadów wydzielimy papier, opakowania z polietylenu, z polipropylenu, metale żelazne, metale nieżelazne, w części również szkło, jak również frakcje do produkcji paliwa alternatywnego – tłumaczył agencji Newseria Mariusz Rajca z Tomra Sorting.
Wspomniane paliwo alternatywne ma być wykorzystywane do produkcji energii na potrzeby zakładu. Dzięki temu sortownia będzie miała własne źródło ciepła, a zapotrzebowanie na prąd od zewnętrznych dostawców zmniejszy się o 50-60 proc. Odzyskane surowce będą natomiast sprzedawane między innymi do papierni czy hut szkła. Według planów sortownia ma odzyskiwać 90 proc. papieru, metali i tworzyw sztucznych z przetwarzanych odpadów.
Dzięki modernizacji i rozbudowie elbląskie ZUO może teraz obsługiwać większy obszar, który obejmuje powiaty elbląski i braniewski. Łącznie swoimi usługami spółka może teraz objąć ponad 220 tys. mieszkańców.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl/ info.elblag.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miniładowarki w ochronie środowiska – nowoczesne podejście do ekologicznej pracy
Miniładowarki to maszyny, które na pierwszy rzut oka kojarzą się głównie z budownictwem, rolnictwem czy pracami porządkowymi. Jednak ich...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-