Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-29 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-29
Nowa metoda neutralizacji odpadów radioaktywnych

Nowa metoda neutralizacji odpadów radioaktywnych
Oprócz odpadów radioaktywnych w reaktorze mogą być unieszkodliwiane odpady medyczne i komunalne. Konstruktorzy przekonują, że urządzenie nie wpływa negatywnie na środowisko, wskutek jego działania żadne szkodliwe substancje nie dostają się do wód powierzchniowych i gruntowych ani nie zanieczyszczają gleby.
Reaktor firmy EER w ciągu godziny może przetworzyć od 500 do 1000 kg odpadów. Zdaniem przedstawicieli firmy podobne rozwiązania obecne na rynku są w stanie przetworzyć jedynie 50 kg na godzinę i to przy wyższych kosztach. Obecnie koszt unieszkodliwienia odpadów radioaktywnych o niskim stopniu radioaktywności wynosi około 30000 dolarów za tonę. Dla porównania unieszkodliwienie takiej samej ilości odpadów z wykorzystaniem procesu firmy EER kosztuje 3000 dolarów, a odpady stałe będące produktem ubocznym stanowią jedynie 1% takiej ilości wsadu.
Technologia opracowana przez badaczy nosi nazwę plasma gasification melting (PGM) i polega na unieszkodliwianiu odpadów z wykorzystaniem bardzo wysokiej temperatury rzędu 7000 stopni Celsjusza oraz energii o niskim stopniu radioaktywności. Cały proces polega na rozkładzie odpadów za pomocą palnika plazmowego. Powstałe w ten sposób cząsteczki węgla są zgazowywane, a składniki nieorganiczne przetwarzane w odpady stałe. Oprócz tego podczas spalania plazmowego wyodrębniane są substancje szkłopochodne, które są nieszkodliwe i mogą zostać wykorzystane do np. do produkcji dachówek, a także gotowych elementów konstrukcyjnych dla budownictwa.
Powstały podczas spalania plazmowego gaz jest oczyszczany i wykorzystywany do napędzania turbin, które generują energię elektryczną. 70% wytworzonej energii trafia z powrotem do reaktora i zasila go, a pozostałe 30% jest sprzedawane dystrybutorom energii.
Ilość odpadów radioaktywnych koniecznych do unieszkodliwienia stale rośnie. Tylko w Stanach Zjednoczonych wartość rynku unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych wyniesie w tym roku 5,5 mld dolarów. Problemem wciąż pozostają 50-letnie pozostałości z czasów zimnej wojny w postaci środków masowego rażenia, a także skażonych instalacji militarnych znajdujących się pod powierzchnią. Unieszkodliwianiu należy również poddać odpady pochodzące z elektrowni jądrowych, a także te pochodzące z pracowni badawczych, zarówno tych należących do przedsiębiorstw, jak i instytucji naukowych i medycznych.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- israel21c.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-