
Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła szereg nieprawidłowości dotyczących metod ochrony jakości wody w Białymstoku i okolicach. Jako winnych wskazano Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, Wodociągi Białostockie, Urząd Miejski w Wasilkowie, Urząd Gminy w Kolnie, a także Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku.
Wodociągi Białostockie nie prowadziły w latach 2013–2016 badań jakości wody w zakresie wszystkich wymaganych parametrów w ramach monitoringu przeglądowego. Kontrolerom NIK wyjaśniono, że stało się tak z powodu braku posiadania przez laboratorium należące do Wodociągów Białostockich odpowiednich urządzeń pomiarowych.
Ponadto Wodociągi Białostockie nie prowadziły w latach 2013–2015 badań jakości wód powierzchniowych na ujęciu w Wasilkowie po to, by ustalić jej kategorie zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, gdyż jak wyjaśniono, "(...) wszystkie wyniki badania tej wody otrzymywano (w uzgodnieniu) z PPIS. W otrzymywanych decyzjach była również określona kategoria wody powierzchniowej". Od 2016 r. spółka dokonuje już poborów prób ujmowanej wody.
W PSSE w Białymstoku nie sprawdzano, czy planowana inwestycja przebiega w obrębie lub pobliżu ujęcia wody/urządzenia wodnego, co oznacza, że nie oceniano oddziaływania na środowisko konkretnych przedsięwzięć budowlanych. Z kolei PPIS w Białymstoku wykonał pobór prób dla każdego nadzorowanego ujęcia wody w miejscach wprowadzania do sieci. Nie badał jednak wody z ujęć, z wyjątkiem ujęcia powierzchniowego.
UM w Wasilkowie nie prowadził pomiarów poziomu zwierciadła wody w studniach, natomiast urząd gminy w Kolnie nie zadbał o właściwą proporcję ilości ścieków odprowadzanych kanalizacją sanitarną oraz usuwanych ze zbiorników bezodpływowych w stosunku do ilości dostarczonej do gospodarstw wody.
NIK analizowała działania podejmowane przez wspomniane podmioty (z okresu od 1 stycznia 2013 r. do 31 marca 2016 r.) oraz działania wcześniejsze, które miały wpływ na realizację badanych zadań lub których efekty wystąpiły po 1 stycznia 2013 r., a także skutki działań ujawnione do dnia zakończenia kontroli. Natomiast samo postępowanie kontrolne przeprowadzono od 5 kwietnia 2016 r. do 11 lipca 2016 r.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bialystokonline.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl