
Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna audyt dotyczący poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Jego wynik poznamy wiosną przyszłego roku.
Poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego to temat, który w ostatnim czasie nie znika z mediów. Dyskutuje się o łupkach w całej Europie. W Polsce jest to temat szczególnie istotny gdyż gaz łupkowy ma zapewnić krajowi niezależność od gazu z Rosji. Teraz za łupki w naszym kraju „bierze się" Najwyższa Izba Kontroli. „Izba chce przyjrzeć się pracom zmierzającym do ustalenia wielkości zasobów gazu łupkowego, planom jego zagospodarowania, wywiązywania się podmiotów ze zobowiązań wynikających z koncesji oraz sprawowaniu przez organy władzy publicznej nadzoru i kontroli w zakresie zagadnień dotyczących poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego" - informuje NIK.
Kontrolerzy Izby w trakcie prac konsultować się będą ze specjalistami m.in. z Ministerstwa Środowiska, Państwowego Instytutu Geologicznego, Wyższego Urzędu Górniczego, NFOŚiGW, Instytutu Nauk Geologicznych PAN czy PGNiG. Eksperci zostaną także poproszeni o wyrażenie opinii po zakończeniu kontroli. Spółki poszukujące gazu łupkowego zapewniają, że nie mają nic do ukrycia.
Raport NIK zostanie przedstawiony Sejmowi i opinii publicznej wiosną przyszłego roku. W Polsce wnioski z kontroli przeprowadzanych przez NIK nie mają jednak charakteru wiążącego, a traktowane są tylko jako zalecenia. Zgodnie z konstytucją Izba kontroluje działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności, celowości i rzetelności. Może ona również kontrolować z punktu widzenia legalności i gospodarności działalność innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek bądź środki państwowe lub komunalne, oraz wywiązują się ze zobowiązań finansowych wobec państwa.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nik.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
Raport odziaływania na środowisko
Elektrownie wiatrowe stanowią bezemisyjne, odnawialne źródła energii. Przyczyniając się do ochrony klimatu poprzez redukcję emisji gazów...
-
-
-