Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-11-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-11-10
Niewidzialne dla radarów turbiny wiatrowe
Niewidzialne dla radarów turbiny wiatrowe
Niewidzialne dla radarów turbiny wiatrowe
Mimo swoich ekologicznych zalet, turbiny wiatrowe nie mają wielu zwolenników wśród wojskowych czy kontrolerów ruchu lotniczego. Wszystko ze względu na fakt, że systemy radarowe łatwo mylą wirujące łopaty turbin z przelatującymi samolotami. Trwają jednak prace nad łopatami niewidzialnymi dla radarów, które pozwoliłyby lokalizować farmy wiatrowe w wielu nowych miejscach.

Jak szacuje Departament Energii i Zmian Klimatycznych Wielkiej Brytanii, na samych tylko wyspach obiekcje służb lotniczych blokują budowę farm o łącznej mocy 5 gigawatów. Z podobnymi problemami spotkali się też Niemcy i Amerykanie.

Źródłem problemu jest sposób pracy tradycyjnych radarów – omiatają one powierzchnię wokół siebie, skanując poszczególne punkty co kilka sekund. Obiekty ruchome wykrywane są z wykorzystaniem zjawiska Dopplera dla wysyłanych fal. Gdy samolot leci dość nisko nad farmą wiatrową, radar nie jest w stanie odróżnić go od łopat pracujących turbin.

Jednym ze sposobów rozwiązania sprawy jest umieszczenie w samolotach transponderów identyfikacyjnych. Wydaje się jednak, że firma Vestas znalazła lepsze rozwiązanie. W zeszłym tygodniu przeprowadziła testy turbin niewidzialnych dla radarów, skonstruowanych przy współpracy z firmą Qinetiq, zajmującą się technologiami obronnymi.

Relatywnie łatwym rozwiązaniem byłoby pokrycie łopat powłoką absorbującą – jest to jednak niemożliwe ze względu na wzrost masy łopaty a także jej elastyczność. Badacze w Vestas opracowali inna metodę. Nie ujawniają jeszcze szczegółów konstrukcyjnych rozwiązania, ale twierdzą, że dzięki niemu fale radarowe skierowane na łopatę odbijają się od precyzyjnie rozmieszczonych powierzchni, a odbicia wzajemnie się wytłumiają. Dzięki temu spodziewane jest obniżenie współczynnika odbicia „o rząd wielkości lub więcej”.

Ostatnim zadaniem stojącym przed zespołem badawczym jest optymalizacja kształtu łopat, aby osiągi turbin je wykorzystujących były zbliżone do urządzeń konwencjonalnych.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NewScientist
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także