Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-10-17 | Ostatnia aktualizacja: 2008-10-17
Niebawem ruszy dofinansowanie instalacji OZE w Polskich miastach

Niebawem ruszy dofinansowanie instalacji OZE w Polskich miastach
Jak podaje Rzeczpospolita w 2009 i 2010 roku NFOŚiGW ma do wydania 400 mln zł zebranych od firm energetycznych za niewypełnienie obowiązku sprzedaży zielonej energii, te pieniądze powinny zasilić inwestycje w OZE.
Niebawem fundusz ma uruchomić również specjalny program dofinansowania produkcji zielonej energii. Zainteresowanie tego typu inwestycjami wzrosło w ostatnim roku, co spowodowane było m.in. rosnącymi kosztami wytwarzania energii oraz uwarunkowaniami środowiskowymi ze strony UE. W 2020 roku Polska powinna produkować 15 proc. energii z ekologicznie czystych źródeł. Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW podaje, że w chwili obecnej największym zainteresowaniem cieszą się panele słoneczne m.in. dzięki temu, że można je łatwo zamówić i szybko zamontować. Większe przedsięwzięcia takie jak elektrownia na biomasę czy biogazownia to koszt wielokrotnie wyższy, który wymaga zaangażowania poważnego kapitału. Konieczne jest również staranne zaplanowanie całej inwestycji i uzyskanie szeregu pozwoleń, co dodatkowo wydłuża cały proces.
Z problem emisji dwutlenku węgla chcą walczyć m.in. Kielce. Pilotażowy projekt wspierający rozwój odnawialnych źródeł energii w domach mieszkańców, instytucjach i firmach ma umożliwić refundację do 70% kosztów instalacji solarnych, pomp ciepła i urządzeń wykorzystujących biomasę. Mimo, że projekt jeszcze nie został zatwierdzony przez radnych, zainteresowanie ze strony mieszkańców jest bardzo duże. Miasto liczy na uzyskanie dotacji z funduszy pomocowych przyznanych Polsce przez Szwajcarię. Do 2012 r. polskie gminy i przedsiębiorstwa mają otrzymać 489 mln franków m.in. na inwestycje związane z ochroną środowiska. 40 proc. tych funduszy zarezerwowano dla województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i małopolskiego.
Z kolei Szczawnica ma szansę na uzyskanie decyzji z NFOŚiGW już w grudniu. Miasto przewiduje, że instalacje słoneczne mogłyby zostać zainstalowane w około 200 budynkach. Fundusz miałby sfinansować połowę kosztów czyli około 8,5 mln zł. Podmioty inwestujące w OZE poniosły by jedynie 1/3 rzeczywistych kosztów inwestycji (na początek tylko 10 proc. inwestycji, pozostałe 26 proc. w ratach). Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy przyznaje, że inicjatywa wyszła od mieszkańców i właścicieli uzdrowisk. Ze względu na położenie w dolinie, pomiędzy górami, Szczawnica szczególnie w sezonie grzewczym doświadcza problemu zanieczyszczeń powietrza spowodowanego spalaniem węgla.
(pk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Rzeczpospolita

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-