
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przewidują, że do 2050 roku 139 krajów może pozyskiwać energię w 100% ze źródeł odnawialnych. Już w 2030 ma to być 80%. Taki scenariusz znacznie ograniczyłby globalne ocieplenie.
Produkcja energii oparta tylko na odnawialnych źródłach energii pozwoliłaby przede wszystkim na ograniczenie śmiertelności spowodowanej przez zanieczyszczone powietrze (obecnie umiera z tego powodu między 4 a 7 mln osób rocznie). Dodatkowo nastąpiłaby redukcja kosztów oraz zapotrzebowania na energię, a jednocześnie zwiększyłaby się dostępność do energii elektrycznej w skali światowej.
Także Polska została zaliczona do krajów, które mogą całkowicie przejść na OZE. Według przewidywań naukowców 77% energii pozyskiwalibyśmy z farm wiatrowych - zarówno lądowych jak i morskich. Fotowoltaika zapewniłaby prawie 33%, a energia geotermalna uzupełniłaby około 0,13% zapotrzebowania na energię.
Ponadto badania wskazały, że koszty przejścia na źródła odnawialne będą wynosić jedynie 25% kosztów ponoszonych obecnie przez system oparty na paliwach kopalnych. Mimo że założenia naukowców idą znacznie dalej niż porozumienie paryskie, zdaniem ekspertów są technicznie i ekonomicznie wykonalne.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Finansowanie OZE
W okresie kryzysu warto skupić się na inwestycjach proekologicznych, na które przedsiębiorcy mogą otrzymać finansową pomoc unijną i rządową. Są to...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl