Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-05-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-05-17
Największy na świecie "eko-blok" w Elektrowni Połaniec
Największy na świecie eko-blok w Elektrowni Połaniec
Największy na świecie "eko-blok" w Elektrowni Połaniec
W Elektrowni w Połańcu zrealizowano pierwszy etap budowy największego na świecie bloku energetycznego opalanego wyłącznie biomasą. Celem inwestycji jest zwiększenie udziału energii odnawialnej.

Jak poinformował prezes spółki Grzegorz Górski, obecnie elektrownia w Połańcu jest istotnym producentem energii odnawialnej w Polsce. Po zakończeniu budowy bloku będzie w tym zakresie niekwestionowanym liderem. Ułatwi nam to spełnić zobowiązania naszego kraju, jako członka Unii Europejskiej, w myśl których do 2020 roku 15 procent wyprodukowanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

- Zielony blok spełnia wszystkie najbardziej rygorystyczne wymogi. Dzięki zastosowaniu nowej generacji turbin parowych można będzie w nim wyprodukować o 15 procent energii więcej niż pierwotnie planowano. Blok energetyczny będzie mieć wydajność miliona dwustu tysięcy megawatogodzin rocznie, co może zaspokoić potrzeby około 400 tysięcy gospodarstw domowych w naszym kraju - powiedział prezes Elektrowni.

Zaznaczył, że dzięki dużej redukcji dwutlenku węgla i siarki oraz tlenków azotu, co udało się uzyskać w ostatnich kilku latach, elektrownia w Połańcu osiąga obecnie tak dobre wyniki, jak najnowsze elektrownie działające w Polsce.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas powiedział, że zielony blok będzie pobudzał rozwój odnawialnych źródeł energii i zapotrzebowanie na surowce naturalne i powinno to być wzięte pod uwagę przez lokalnych rolników. Zdaniem marszałka inwestycja pociągnie wiele pozytywnych zjawisk w gospodarce regionalnej.

Budowę zielonego bloku zapoczątkowano w marcu 2010 roku. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na grudzień 2012 roku. Nowy blok będzie spalał biomasę drzewna oraz biomasę pochodzenia rolniczego, głównie słomę.

Inwestycja finansowana przez GDF SUEZ ma kosztować ponad miliard złotych.

W elektrowni powstanie ponad 60 nowych miejsc pracy.


(pl)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
staszowskie.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także