
Na obrzeżach Tel Awiwu zalegało do niedawna 25 mln ton odpadów, tworząc największe tego typu składowisko na świecie. Obecnie w miejscu gigantycznego śmietniska powstał recyklingowy park promowany hasłem „uczynić śmieci pięknymi." W powstanie Ariel Sharon Parku zaangażowany był sam premier Tel Awiwu.
Najpierw zabezpieczono górę śmieci powłoką z bioplastiku, aby zapobiec emisji metanu z rozkładających się odpadów organicznych. Następnie przykryto ją grubą warstwą żwiru i gleby. Obecnie całość „konstrukcji" ma powierzchnię 8,1 km2.
Wytwarzane w stolicy Izraela odpady zwożone są do działającego u stóp góry zakładu recyklingu, którego zadaniem jest przetworzenie jak największej ilości śmieci. Z odpadów organicznych produkuje się biogaz, który zasila lokalną elektrownię, zaś śmieci budowlane kruszy się na żwir. Naturalne odpady z drewna wykorzystuje się z kolei do produkcji ogrodowych mebli, które dekorują przestrzeń recyklingowego parku.
Niegdysiejsze składowisko odpadów jest dziś jednym z najpopularniejszych miejsc na wypoczynek wśród mieszkańców miasta.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ekologia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-