Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-01-14 | Ostatnia aktualizacja: 2011-01-14
MŚ: plany na 2011 rok

MŚ: plany na 2011 rok
Najważniejszymi zadaniami dla resortu środowiska będzie sprawne poprowadzenie polskiej prezydencji w drugiej połowie 2011 r. i kontynuacja trzech głównych reform rozpoczętych jeszcze w 2010 r. Działania te dotyczą gospodarki odpadami komunalnymi, walki z szarą strefą na rynku opakowań, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) i pojazdów wycofanych z eksploatacji („wraków”), a także gospodarki wodnej, w tym ochrony przeciwpowodziowej.
Pierwsza z reform zakłada uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi przez przekazanie zarządzania odpadami gminom. Ustawa regulująca te kwestie (o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) jest już w Parlamencie, a jej wejście w życie planowane jest w marcu 2011 r.
Kolejna z wprowadzanych przez Ministra Środowiska reform to kompleksowa walka z szarą strefą na rynku opakowań, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i pojazdów wycofanych z eksploatacji. Na skutek nieuczciwych praktyk Skarb Państwa traci co roku ok. 200 – 400 mln zł na rynku opakowań oraz 50-80 mln zł na rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Walka z nieuczciwymi praktykami wymaga także wielu zmian w ustawach, m.in. o odpadach opakowaniowych, o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz ustawie o odpadach na wzór rozwiązań sprawdzonych już w krajach Unii Europejskiej. Wdrażanie tych rozwiązań ma zakończyć się w 2011 r.
Do kluczowych reform będzie należała reforma gospodarki wodnej. Resort środowiska chce zmienić przede wszystkim system finansowania gospodarki wodnej, poprzez uszczelnienie systemu opłat i zmiany redystrybucji środków oraz stworzenie silnej władzy wodnej. Wpłynie to m.in. na poprawę ochrony przeciwpowodziowej.
Do zadań Ministerstwa Środowiska należy też kwestia polityki ochrony klimatu. Na arenie europejskiej stale toczą się negocjacje na forum ONZ, w których Polska odegra kluczową rolę, jako kraj sprawujący prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, kiedy odbędzie się kolejna Konferencja Klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA) w grudniu 2011 r.
Jako jedno z wyzwań na przyszły rok minister Kraszewski wymienia także usprawnienie systemu nadzoru nad przestrzeganiem prawa ochrony środowiska – usprawnienie Inspekcji Ochrony Środowiska. Reforma ma doprowadzić do sprawnego i skutecznego egzekwowania obowiązującego prawa w zakresie ochrony środowiska.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-