
Aglomeracja Poznańska zmniejszyła ilość śmieci trafiających na wysypisko o 40 proc. Taki poziom udało się osiągnąć w jeden miesiąc od wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami.
Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej chwali się, iż w lipcu udało się mu zmniejszyć ilość śmieci kierowanych na wysypisko o niemal 40 proc. - Mieszkańcy Związku dobrze segregują odpady. W lipcu, pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego systemu, poziom redukcji odpadów kierowanych na składowiska wyniósł blisko 40 proc. Należycie składają też deklaracje. Z analizy tych, które wpłynęły do Związku, zarówno złożonych prawidłowo jak i zawierających pewne nieprawidłowości, wynika, że obejmują one ponad 90 proc. mieszkańców Związku – wyjaśnia ZMGOAP w swoim komunikacie. W lipcu z obszaru Związku zebrano 21,1 tys. ton odpadów. Z tego do ponownego przetworzenia odzyskano 8,4 tys. ton. Większość śmieci stanowią odpadu zmieszane. Zebrano ich 18,7 tys. ton. Zdecydowana ich większość pochodzi zaś z Poznania - 14,9 tys. ton. Wyselekcjonowane odpady zebrany na terenie GOAP stanowiły zaś 2,4 tys. ton: tworzywa sztuczne - 476,1 t; papier - 539,7 t; szkło – 683,2 t; odpady zielone – 667,1 t.
W przypadku deklaracji śmieciowych, złożono ich na terenie związku 83 tys. Zdaniem GOAP obejmują one 90 proc. mieszkańców z terenów Związku, który obsługuje ok. 744 tys. ludzi. GOAP zaznacza, że dba o to by zapewnić mieszkańcom zadowalający poziom usług. Zmniejsza się poziom skarg i reklamacji, choć i tak jest ich wiele. - Sygnałów o nieprawidłowościach związanych z odbiorem odpadów w lipcu, pierwszym miesiącu funkcjonowania systemu, zanotowano 5108. W sierpniu liczba sygnałów zmalała do 4.666, znacznie mniej było reklamacji, przybyło jednak wniosków o zmianę zakresu usługi – wyjaśnia Związek. Gdy zaś chodzi o opłaty za wywóz odpadów, okazuje się, że za sierpień i lipiec udało się zebrać 75,1 proc. planowanej kwoty, czyli 20,2 mln zł.
W skład ZMGOAP wchodzą gminy: Poznań, Buk, Oborniki, Suchy Las, Murowana Goślina, Czerwonak, Pobiedziska, Swarzędz, Kleszczewo oraz Kostrzyn.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- goap.org.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-
-