Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-09-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-09-08
Mniej odpadów trafia na poznańskie wysypisko
Aglomeracja Poznańska wysyła coraz mniej odpadów na wysypisko śmieci.
Aglomeracja Poznańska wysyła coraz mniej odpadów na wysypisko śmieci.

Aglomeracja Poznańska zmniejszyła ilość śmieci trafiających na wysypisko o 40 proc. Taki poziom udało się osiągnąć w jeden miesiąc od wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami.

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej chwali się, iż w lipcu udało się mu zmniejszyć ilość śmieci kierowanych na wysypisko o niemal 40 proc. - Mieszkańcy Związku dobrze segregują odpady. W lipcu, pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego systemu, poziom redukcji odpadów kierowanych na składowiska wyniósł blisko 40 proc. Należycie składają też deklaracje. Z analizy tych, które wpłynęły do Związku, zarówno złożonych prawidłowo jak i zawierających pewne nieprawidłowości, wynika, że obejmują one ponad 90 proc. mieszkańców Związku – wyjaśnia ZMGOAP w swoim komunikacie. W lipcu z obszaru Związku zebrano 21,1 tys. ton odpadów. Z tego do ponownego przetworzenia odzyskano 8,4 tys. ton. Większość śmieci stanowią odpadu zmieszane. Zebrano ich 18,7 tys. ton. Zdecydowana ich większość pochodzi zaś z Poznania - 14,9 tys. ton. Wyselekcjonowane odpady zebrany na terenie GOAP stanowiły zaś 2,4 tys. ton: tworzywa sztuczne - 476,1 t; papier - 539,7 t; szkło – 683,2 t; odpady zielone – 667,1 t.

W przypadku deklaracji śmieciowych, złożono ich na terenie związku 83 tys. Zdaniem GOAP obejmują one 90 proc. mieszkańców z terenów Związku, który obsługuje ok. 744 tys. ludzi. GOAP zaznacza, że dba o to by zapewnić mieszkańcom zadowalający poziom usług. Zmniejsza się poziom skarg i reklamacji, choć i tak jest ich wiele. - Sygnałów o nieprawidłowościach związanych z odbiorem odpadów w lipcu, pierwszym miesiącu funkcjonowania systemu, zanotowano 5108. W sierpniu liczba sygnałów zmalała do 4.666, znacznie mniej było reklamacji, przybyło jednak wniosków o zmianę zakresu usługi – wyjaśnia Związek. Gdy zaś chodzi o opłaty za wywóz odpadów, okazuje się, że za sierpień i lipiec udało się zebrać 75,1 proc. planowanej kwoty, czyli 20,2 mln zł.

W skład ZMGOAP wchodzą gminy: Poznań, Buk, Oborniki, Suchy Las, Murowana Goślina, Czerwonak, Pobiedziska, Swarzędz, Kleszczewo oraz Kostrzyn.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
goap.org.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także