
Bielszczanie są oburzeni faktem, że w spalarni odpadów przy bielskim Szpitalu Wojewódzkim utylizuje się odpady z całego Śląska. Ich zdaniem działająca instalacja jest przestarzała i nie nadaje się do przetwarzania takich ilości niebezpiecznych odpadów. Szpital i spółka Eko-Top zapewniają natomiast, że spalarnia jest bezpieczna.
Według pierwotnych założeń w spalarni miały być spalane wyłącznie odpady Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Zdaniem mieszkańców w spalarni utylizuje się znacznie większe ilości odpadów, które pochodzą z całego Śląska. Z prośbą o wyjaśnienie zwrócono się najpierw do ratusza, skąd następnie zostało wysłane pismo do marszałka województwa. Na razie jednak nie wpłynęła żadna odpowiedź.
Mieszkańcy dzielnicy Olszówka, których wspierają Stowarzyszenie Olszówka i Komitet Ochrony Cygańskiego Lasu, cały czas domagają się natychmiastowego zamknięcia spalarni. Według ich obliczeń po wydzierżawieniu instalacji rzeszowskiej spółce Eko-Top czas pracy spalarni został wydłużony z 3 tys. do 8,3 tys. godzin na rok, a ilość przetwarzanych odpadów zwiększono z 400 ton do 2400 ton na rok.
"Średnia ilość odpadów medycznych dla woj. śląskiego wraz z prognozami do 2022 r. to 4500 ton na rok - skarży się jeden z mieszkańców Bielska. Spalarnie w województwie są cztery: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice. Razem mogą przerobić maksymalnie 13 tys. ton na rok odpadów medycznych. Spalarnie w Katowicach i Gliwicach są terenach przemysłowych. Zastosowano w nich najnowsze technologie. W Bielsku-Białej instalacja to stary trup z połowy lat 90., który ma spalać ponad połowę odpadów z całego województwa? Skandal."
Zdaniem dyrektora Szpitala Wojewódzkiego Ryszarda Batyckiego spalarnia spełnia wszelkie normy ochrony środowiska, a kontrole nie wykazują żadnych uchybień. Z kolei Paweł Wojciechowski, pełnomocnik Eko-Top, uspokaja: "Instalacja jest na bieżąco monitorowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i nie przypominam sobie, żeby jakakolwiek kontrola stwierdziła jakieś naruszenia norm."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- naszemiasto.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
odywatel a
Wojciechowski i Batycki myślą, że są bogami i ponad prawem. jak oni się golą? Ludzie bez twarzy.