
Smogathon to coroczny konkurs dla inżynierów, naukowców i studentów, którzy chcą walczyć ze smogiem. Tegoroczną edycję wygrała niemiecka firma Green City Solutions z projektem CityTree, która opracowała instalacje z mchu, które filtrują smog. Jej urządzenia stanęły już m.in. w Paryżu, Berlinie i Oslo.
Green City Solutions twierdzi, że jej instalacje z mchu oczyszczają powietrze równie efektywnie jak 275 miejskich drzew. Zajmują jednak tylko 1% ich powierzchni. W instalacjach umieszczone są inteligentne czujniki, które kontrolują kolonię, systemu nawadniania i paneli słonecznych, co powoduje, że są samowystarczalne.
Koszt jednej ściany to 25 tys. euro. Może ona jednak zarabiać na siebie jako powierzchnia reklamowa (mech można uformować w dowolny kształt - np. logo). Ponadto CityTree może być hotspotem, ławką, miejscem do ładowania komórki itd.
Na tegoroczne, trzydniowe wydarzenie, podczas którego uczestnicy pracowali nad rozwiązaniami technologicznymi, mającymi pomóc w walce ze smogiem, przyjechało 28 zespołów z 3 kontynentów i 7 krajów, m.in. z Chin i Kanady.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- businessinsider.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Fotowoltaika Kraków - czy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne od lat sukcesywnie pojawiają się na coraz większej liczbie dachów polskich domów. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, jako że...
-
-
-
-
-