Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-05
Lekarze badają wpływ energetyki wiatrowej na zdrowie ludzi
Lekarze badają wpływ energetyki wiatrowej na zdrowie ludzi
Lekarze badają wpływ energetyki wiatrowej na zdrowie ludzi
Jednym z tematów podejmowanych podczas konferencji naukowców Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej, był wpływ energetyki wiatrowej na zdrowie człowieka. Dotychczasowe badania pokazują, że generowany przez wiatraki hałas, czy infradźwięki nie różnią się od innych źródeł, a sam wpływ turbin na zdrowie i samopoczucie okolicznych mieszkańców jest niewielki lub żaden.

Badania nad wpływem farm wiatrowych na zdrowie dotyczą przede wszystkim efektów: akustycznych i wzrokowych - mówiła podczas konferencji prof. Krystyna Pawlas, z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Głównie są to raporty z badań wykonanych na zlecenie firm lub instytucji związanych z produkcją energii wiatrowej, opinie lub raporty przeciwników tej energii i nieliczne publikacje badań opartych o metodykę badań naukowych.

Infradźwięki związane z pracą turbin są powszechnym zjawiskiem w naturze, a hałas infradźwiękowy występuje w pobliżu dróg komunikacyjnych, w środowisku miejskim i zawodowym. Do tej pory jednak hałasowi infradźwiękowemu poświęcano mniej uwagi, ale w ostatnich latach zainteresowanie infradźwiękami znacznie wzrosło ze względu na rozwój technologii wytwarzających infradźwięki. Infradźwięki i dźwięki o niskich częstotliwościach są wytwarzane przez grzmoty, lawiny, tornada, zorzę polarną, wulkany, trzęsienia ziemi, wodospady, wiatry, wzburzone morze, i wiele innych, ale są też generowane przez niektóre gatunki zwierząt np. słonie, żyrafy, okapi, wieloryby i aligatory celem komunikowania się na odległość wielu kilometrów.

Zakres częstotliwości infradźwięków wytwarzanych przez naturę mieści się w przedziale 0,01 Hz do 20 Hz. Także człowiek podczas ruchu wytwarza infradźwięki o dość znacznych wartościach poziomu dźwięku, np. podczas biegu, czy pływania przekraczają znacznie poziom 100 dB.

W referacie prof. Pawlas, odniosła się również do doniesień na temat wywoływanych przez hałas infradźwiękowy chorób wibroakustycznych, a w przypadku ekspozycji na hałas farm wiatrowych, tzw. syndrom turbin wiatrowych. Te dwa zespoły chorobowe budzą wiele kontrowersji, a przynajmniej doniesienia o nich nie spełniają w pełni wymogów medycyny opartej na faktach.

Polskie badania z 2010 roku wykazały, że subiektywna ocena jakości życia osób eksponowanych na hałas farm wiatrowych zależy od osobowości i nie jest oceniana jako pogarszająca stan zdrowia, a takie zjawiska zdrowotne jak zaburzenia snu, zmęczenie, przygnębienie czy bóle głowy pojawiają się z taką samą częstością jak w populacji mieszkającej także z dala od takich instalacji.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rynekinfrastruktury.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także