Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-05 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-05
Lekarze badają wpływ energetyki wiatrowej na zdrowie ludzi

Lekarze badają wpływ energetyki wiatrowej na zdrowie ludzi
Badania nad wpływem farm wiatrowych na zdrowie dotyczą przede wszystkim efektów: akustycznych i wzrokowych - mówiła podczas konferencji prof. Krystyna Pawlas, z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Głównie są to raporty z badań wykonanych na zlecenie firm lub instytucji związanych z produkcją energii wiatrowej, opinie lub raporty przeciwników tej energii i nieliczne publikacje badań opartych o metodykę badań naukowych.
Infradźwięki związane z pracą turbin są powszechnym zjawiskiem w naturze, a hałas infradźwiękowy występuje w pobliżu dróg komunikacyjnych, w środowisku miejskim i zawodowym. Do tej pory jednak hałasowi infradźwiękowemu poświęcano mniej uwagi, ale w ostatnich latach zainteresowanie infradźwiękami znacznie wzrosło ze względu na rozwój technologii wytwarzających infradźwięki. Infradźwięki i dźwięki o niskich częstotliwościach są wytwarzane przez grzmoty, lawiny, tornada, zorzę polarną, wulkany, trzęsienia ziemi, wodospady, wiatry, wzburzone morze, i wiele innych, ale są też generowane przez niektóre gatunki zwierząt np. słonie, żyrafy, okapi, wieloryby i aligatory celem komunikowania się na odległość wielu kilometrów.
Zakres częstotliwości infradźwięków wytwarzanych przez naturę mieści się w przedziale 0,01 Hz do 20 Hz. Także człowiek podczas ruchu wytwarza infradźwięki o dość znacznych wartościach poziomu dźwięku, np. podczas biegu, czy pływania przekraczają znacznie poziom 100 dB.
W referacie prof. Pawlas, odniosła się również do doniesień na temat wywoływanych przez hałas infradźwiękowy chorób wibroakustycznych, a w przypadku ekspozycji na hałas farm wiatrowych, tzw. syndrom turbin wiatrowych. Te dwa zespoły chorobowe budzą wiele kontrowersji, a przynajmniej doniesienia o nich nie spełniają w pełni wymogów medycyny opartej na faktach.
Polskie badania z 2010 roku wykazały, że subiektywna ocena jakości życia osób eksponowanych na hałas farm wiatrowych zależy od osobowości i nie jest oceniana jako pogarszająca stan zdrowia, a takie zjawiska zdrowotne jak zaburzenia snu, zmęczenie, przygnębienie czy bóle głowy pojawiają się z taką samą częstością jak w populacji mieszkającej także z dala od takich instalacji.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rynekinfrastruktury.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl