
Urząd Miasta Legnicy jest kolejnym samorządem, który przyłączył się do ogólnopolskiego programu Grupy ENERIS „Segreguję – nie widzę przeszkód". Na pojemnikach na odpady w mieście pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille'a. Program ma na celu ułatwienie segregacji osobom niewidomym. Do inicjatywy wciąż przyłączają się kolejne samorządy, firmy oraz osoby prywatne w całej Polsce.
Mieszkańcy Legnicy od początku listopada mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta po bezpłatne naklejki na pojemniki na odpady, które ułatwią segregowanie odpadów osobom niewidomym oraz słabowidzącym. Mieszkańcy, którzy chcą oznaczyć w ten sposób pojemnik w swojej okolicy proszeni są o zgłoszenie się do Wydziału Gospodarowania Odpadami (plac Słowiański 8, pokój nr 309) bądź kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 76 72 12 343.
— Wypukłe naklejki opisują różne rodzaje odpadów: papier, plastik, szkło, bioodpady, zmieszane i baterie. Wykonane są z tworzywa PET, a w częściach wypukłych zawierają napisy w alfabecie Braille'a, w alfabecie łacińskim oraz piktogramy. Na czarnym tle umieszczone są żółte litery i oznaczenia graficzne — wyjaśnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.
Dzięki takiemu wykonaniu, naklejki stanowią ułatwienie nie tylko dla osób niewidomych, ale także dla wszystkich pozostałych, którym przyporządkowanie odpadów do właściwego pojemnika sprawia trudność. Do tej grupy należą osoby starsze oraz nieumiejące jeszcze czytać dzieci, dla których standardowe oznaczenia pojemników są niewystarczające.
Naklejki są przystosowane do nowych zasad segregowania odpadów na 5 frakcji, które wejdą w życie w Legnicy 1 lipca 2019 roku. Poza 5 frakcjami odpadów (plastik, papier, szkło, bioodpady, odpady zmieszane) każdy zestaw naklejek zawiera również oznaczenie na pojemnik na baterie, które, jako odpad niebezpieczny, powinny być bezwzględnie segregowane.
Rok segregowania bez barier
Program „Segreguję – nie widzę przeszkód" został zainicjowany w grudniu 2016 roku przez ENERIS. Do tej pory naklejki w alfabecie Braille'a pojawiły się na pojemnikach w kilkudziesięciu polskich miejscowościach. Na sukces akcji wpływ miało między innymi poparcie samorządów – poza Legnicą do inicjatywy przyłączył się Tomaszów, Jaworzno, Przemyśl, Chrzanów, Świdnica, Rybnik, Legnica, Siemianowice Śląskie, Lublin, Miasteczko Krajeńskie.
Dla samorządów, organizacji oraz firm komercyjnych zainteresowanych zakupem naklejek została przygotowana dedykowana podstrona ze wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat włączenia się do programu www.grupa-eneris.pl/naklejki. Wszelkie pytania można kierować na adres ok@grupa-eneris.pl oraz pod numerem telefonu 801 00 38 38.
Patronami programu „Segreguję – nie widzę przeszkód" są Pełnomocnik Rządu do Spraw Niepełnosprawnych i Polski Związek Niewidomych. Partnerami są Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA oraz Niewidzialna Wystawa. Patronami medialnymi są magazyn „Integracja", portal niepełnosprawni.pl, Przegląd Komunalny i kwartalnik RECYKLING.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ENERIS Ochrona Środowiska

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
Co Twoja firma musi wiedzieć o segregacji odpadów?
Segregacja odpadów to obowiązek każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości czy branży, w której działa. Selektywna zbiórka odpadów...
-
-
-
-