Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-06-18 | Ostatnia aktualizacja: 2009-06-18
Laserowy proces receptą na energooszczędne żarówki

Laserowy proces receptą na energooszczędne żarówki
Proces ten mógłby sprawić, że żarówka o nominalnej mocy 100 wat w rzeczywistości zużywałaby jedynie 60 wat, wciąż pozostając znacznie tańszą i emitując bardziej przyjazne ludzkiemu oko światło niż świetlówki energooszczędne.
Opracowany proces laserowy tworzy układ nano- i mikro-struktur na powierzchni wolframowego włókna pełniącego w żarówce rolę żarnika. Struktury te sprawiają, że wolfram znacznie sprawniej emituje światło.
„Eksperymentowaliśmy z laserową obróbką metali i zastanawialiśmy się co by się stało, gdyby zastosować te metody na włóknach żarzenia.” – powiedział Chunlei Guo, profesor optyki na University of Rochester. „Przepuściliśmy wiązkę laserową przez szkło żarówki i zmieniliśmy niewielki obszar włókna. Gdy zaświeciliśmy żarówkę, mogliśmy dostrzec, że zmieniona część włókna świeciła jaśniej niż pozostała nie zużywając przy tym większej ilości energii.” – dodał.
‘Superwłókno’ zostało stworzone przy użyciu serii krótkich acz intensywnych pulsów lasera femtosekundowego.
Zespołowi profesora Guo udało się stworzyć włókno emitujące światło częściowo spolaryzowane, co było dotąd niemożliwe bez użycia specjalnych filtrów, które z kolei wpływały na sprawność żarówek. Światło ulega polaryzacji dzięki nanostrukturom ułożonym ciasno w równoległych rzędach.
Zespół pracuje aktualnie nad możliwością kontrolowania innych aspektów światła tradycyjnej żarówki.
Zastosowanie lasera femtosekundowego do obróbki włókien żarnika jest relatywnie proste i niedrogie dzięki temu, że pomimo dużej energii wiązki, laser taki może być zasilany ze zwykłego gniazdka sieciowego.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przerwy w dostawie prądu? Sprawdź, jak się zabezpieczyć na tę okoliczność.
Przerwy w dostawie prądu są często wynikiem trudnych warunków pogodowych, które powodują zerwanie napowietrznych linii elektroenergetycznych....
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl