Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-13
Konferencja Klimatyczna w Durbanie: nowe decyzje klimatyczne
Konferencja Klimatyczna w Durbanie: nowe decyzje klimatyczne
Konferencja Klimatyczna w Durbanie: nowe decyzje klimatyczne
Na szczycie w Durbanie po dwóch tygodniach negocjacji, ponad 190 krajów, które podpisały Konwencję klimatyczną ONZ, zgodziło się na plan nowego globalnego porozumienia o ochronie klimatu, do czego dążyła Unia Europejska.

Przyjęty plan działania doprowadzi najpóźniej do 2015 r. do stworzenia nowego prawnie wiążącego porozumienia, które obejmie wszystkie kraje Konwencji klimatycznej i 100 proc. emisji gazów cieplarnianych w tej grupie. Dotychczas obowiązujący Protokół z Kioto nakładał obowiązki redukcji CO2 tylko na grupę krajów rozwiniętych. Podczas szczytu zapadła też decyzja, że Unia Europejska przyjmie drugi okres Protokołu z Kioto – po 2012 r. Oznacza to że drugi okres Protokołu z Kioto rozpocznie się od 1 stycznia 2013 r. i w ten sposób świat po 2012 nie pozostanie bez żadnych zobowiązań redukcji emisji.

Na szczycie zapadło też szereg innych decyzji, m.in. sposób działania Zielonego funduszu finansowego (Green Climate Fund), który miałby wspierać działania na rzecz przystosowania do zmian klimatu i redukcji emisji szczególnie w krajach rozwijających się.

Kanada kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej w Durbanie ogłosiła wystąpienie z protokołu z Kioto - poinformował minister ochrony środowiska tego kraju Peter Kent, który już wcześniej wielokrotnie powtarzał, że protokół z Kioto to "sprawa przeszłości" i że Kanada nie zgodzi się na jego przedłużenie. Kanada przyczynia się do światowej emisji dwutlenku węgla tylko w dwóch procentach, zaś kraje takie jak Indie czy Chiny, które najbardziej zanieczyszczają atmosferę gazami cieplarnianymi, nie są zobowiązane przez protokół z Kioto do redukcji emisji – argumentował Kent.

Polska jako sygnatariusz Protokołu z Kioto była zobowiązana do 6 proc. redukcji emisji – osiągając 30 proc. wynik zyskała nadwyżkę, którą sprzedaje i dzięki temu finansuje projekty na rzecz ochrony klimatu. Zrealizowano dzięki temu tzw. zielone inwestycje (green investment scheme), m.in. z zakresu oszczędzania energii w Polsce, o łącznej wartości ok. 150 mln euro.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także