Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-12-02 | Ostatnia aktualizacja: 2005-12-02
Koncern BP inwestuje w „zieloną energię”

Koncern BP inwestuje w „zieloną energię”
Postęp techniczny, proekologiczne inicjatywy i dotacje rządowe oraz rosnące ceny energii elektrycznej spowodowały, iż obecnie, inwestycje w odnawialne źródła energii są znacznie bardziej opłacalne niż w przeszłości. Drugi na świecie pod względem wartości rynkowej koncern paliwowy może zainwestować do 8 miliardów dolarów w alternatywne metody produkcji energii z wodoru, wiatru i słońca. BP zamierza również wnieść wkład finansowy w projekty związane z wysokosprawnymi gazowymi urządzeniami generacyjnymi.
Aktualnie znaleźliśmy się w punkcie, w którym dysponujemy nowymi technologiami. Dostrzegamy również możliwość komercyjnego działania w zakresie tworzenia zrównoważonego biznesu wokół alternatywnych i odnawialnych źródeł energii – powiedział prezes BP John Browne. Popyt na systemy solarne wzrasta o 30% procent każdego roku – dodaje Browne.
W przeszłości niektórzy działacze ekologiczni krytykowali inicjatywy BP związane z „czystą energią”. Ekolodzy uważali, że działania koncernu mają jedynie łagodzić nieprzyjazny obraz firmy – potentata na rynku naftowym – i skierować uwagę na działalność BP w zakresie „zielonej energii”. Firma zaprzecza jednak tym zarzutom jak również sugestiom, iż decyzja została podjęta w wyniku krytyki ze strony polityków. „To dobry biznes. Ekonomia przyszłości to ekonomia oparta na niskoemisyjnych źródłach energii” – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Vivienne Cox – Prezes departamentu gazu, energii i źródeł odnawialnych w BP. Mimo wszytko znacząca większość rocznego budżetu inwestycyjnego BP pozostaje w ścisłym związku z projektami z branży naftowej i gazowej, które oferują znaczne wyższe zyski.
Nowa inicjatywa BP będzie polegała na powołaniu jednostki o nazwie BP Alternative Energy, która przejmie dowodzenie gamą projektów z „zielonej branży”. Jak szacuje BP potencjalne zyski z tego rodzaju działalności kształtują się na poziomie 6 miliardów dolarów rocznie – w ciągu najbliższej dekady. Pierwsze 1,8 miliarda dolarów będzie zainwestowane w ciągu trzech najbliższych lat w projekty z zakresu: techniki solarnej, energetyki wiatrowej, techniki wodorowej oraz turbin gazowych w obiegach kombinowanych.
Dokładny poziom nakładów inwestycyjnych na nową jednostkę BP jest zależny od uwarunkowań naturalnych oraz wsparcia ze strony rządowej w zakresie alternatywnych technologii i energii ze źródeł odnawialnych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- BP Global

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
-
-
-