Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-05-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-05-24
Komisja Europejska pyta obywateli o plastikowe torby
Komisja Europejska pyta obywateli o plastikowe torby
Komisja Europejska pyta obywateli o plastikowe torby
Komisja Europejska w ramach konsultacji społecznych za pośrednictwem internetowej ankiety, zwraca się do obywateli z pytaniem, w jaki sposób najlepiej ograniczyć stosowanie plastikowych toreb na zakupy.

Czy skutecznym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie opłat i opodatkowania, czy też inne opcje – takie jak zakaz korzystania z plastikowych toreb na zakupy w całej Unii? Obywatele mogą także wypowiedzieć się na temat propagowania opakowań ulegających biodegradacji oraz na temat zaostrzenia wymogów w zakresie biodegradowalności opakowań. W internetowej ankiecie można wziąć udział do sierpnia 2011 r.

Co roku obywatel UE zużywa średnio około 500 plastikowych toreb na zakupy. Większość z nich tylko jeden raz. W 2008 r. łączna produkcja plastikowych toreb na zakupy w Europie wyniosła 3,4 mln ton, co odpowiada masie ponad 2 mln samochodów osobowych. Niewielka masa i mały rozmiar plastikowej torby sprawiają, że w łańcuchu przetwarzania odpadów jest niezauważalna i kończy w środowisku morskim, gdzie jej ostateczny rozkład może nastąpić setki lat później.
Niektóre państwa członkowskie podjęły już działania, ograniczające stosowanie plastikowych toreb na zakupy: opłaty za torby, ustalenia z sektorem detalicznym i zakaz użytkowania pewnych rodzajów toreb. Na poziomie UE nie podjęto żadnych konkretnych działań. W marcu 2011 r. unijni ministrowie ds. środowiska rozmawiali o wpływie plastikowych toreb na środowisko.

Konsultacja społeczna ma również na celu zebranie opinii na temat tego, czy wymogi w zakresie kompostowania i biodegradowalności określone w unijnej dyrektywie w sprawie opakowań są odpowiednie, ponieważ dyrektywa nie umożliwia wyraźnego rozróżnienia między produktami ulegającymi biodegradacji, w naturalnych warunkach środowiska, a produktami nadającymi się do kompostowania, ulegającymi biodegradacji wyłącznie w kompostowniach. Reklamowanie opakowania jako ulegającego biodegradacji w sytuacji, gdy w rzeczywistości nie ulegnie ono biodegradacji w warunkach naturalnych, może wprowadzać w błąd i przyczynia się do zwiększenia ilości odpadów.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
europa.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także