
W Łodzi odnaleziono zapomniany dopływ rzeki Łódki, który płynął przez średniowieczną wieś zwaną Łodzia. Obecnie podziemna struga wpadałaby do Łódki przy skrzyżowaniu ulic Północnej z Kilińskiego, jednak już nie płynie.
Odnaleziony fragment ukrytego pod ziemią koryta rzeki przebiega przez prywatne posesje. Mimo to dolina dawnej strugi jest wyraźnie widoczna na ulicy Pomorskiej przy Browarze Łódzkim oraz na ulicy Sterlinga przy szpitalu Rydygiera.
Dziś w dolinach historycznych łódzkich rzek zbiera się deszczówka. Na drodze spływającej znajdują się jednak zbudowane na przełomie XIX/XX wieku łódzkie kamienice, fabryki i inne zabudowania. Zbierająca się woda przysparza problemów mieszkańcom, ponieważ potrzeba czasu, żeby odpłynęła do kanałów burzowych.
W Łodzi znajduje się prawie 100 naturalnych dolin, w których podczas burz szybko zbiera się woda. Jest ona odprowadzana do podziemnych kanałów przez uliczne wpusty, które są czyszczone są przed i po ustaniu intensywnych opadach.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl