Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-05
Kofeina indykatorem zanieczyszczenia wody
Kofeina indykatorem zanieczyszczenia wody
Kofeina indykatorem zanieczyszczenia wody
Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Montrealu odkryli, że ślady kofeiny są dobrym indykatorem zanieczyszczenia wody. Ponadto dzięki kofeinie można określić czy zanieczyszczenie wody pochodzi z kanalizacji ściekowej czy deszczowej.

Jednym ze wskaźników zanieczyszczenia wody, badanego w ściekach jest zawartość bakterii E. Coli, im większa ich ilość, tym bardziej człowiek zanieczyszcza środowiska. Niestety ilość tych bakterii jest powiększana przez spływ wód powierzchniowych do systemu kanalizacyjnego, które zawierają zanieczyszczenia zwierzęce. Badania prof. Sébastiena Sauvé wykazały, że istniej silna zależność pomiędzy zawartością kofeiny w wodzie i stężeniem bakterii i dzięki temu można używać kofeiny jako wskaźnika zanieczyszczenia wody.

Naukowcy zbadali próbki wody ze strumieni, potoków i końcowych odcinków rur kanalizacji burzowej zbierającej deszczówkę z wyspy Montreal i zanalizowali je na obecność kofeiny, bakterii z grupy Coli i dodatkowo karbamazepiny, substancji czynnej leków przeciwpadaczkowych, która bardzo długo utrzymuje się w środowisku w niezmienionej formie. Okazało się, że wszystkie badane próbki zawierały każdy z poszukiwanych wskaźników, co oznacza, że te substancje i bakterie są bardzo rozpowszechnione w środowisku. W przypadku karbamazepiny nie wykazano zależności między jej stężeniem, a zanieczyszczeniem próbki.

Kofeina, substancja spożywana w dużych ilościach przez człowieka, w zależności od środowiska, degraduje w czasie od kilku tygodni do 2-3 miesięcy. Jej obecność w środowisku jest pewnym wskaźnikiem zanieczyszczenia związanego z obecnością człowieka – działalność przemysłu i rolnictwa nie powoduje „emisji” kofeiny do środowiska.

W opinii naukowców z Montrealu wystarczy próbka wody zawierająca kofeinę w stężeniu, jakie mamy po wlaniu 10 filiżanek kawy do basenu olimpijskiego aby stwierdzić, że woda ta zawiera również bakterie z grupy Coli. Warto dodać, że stosunkowo łatwo można by wprowadzić badania zawartości kofeiny na szerszą skalę i zidentyfikować dokładnie źródła zanieczyszczeń – czy pochodzą one z kanalizacji ściekowej czy deszczowej.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
analytica-world.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także