Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-12-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-12-23
Jakie są strategie firm budowlanych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną?
Jakie są strategie firm budowlanych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną?

Neutralność klimatyczna to cel określony przez Komisję Europejską w 2018 roku. Jego głównym założeniem jest ograniczenie ilości emitowanych gazów do atmosfery, które mają negatywny wpływ na klimat. Są one zbiorowo określane gazami cieplarnianymi. Zasady związane z wdrażaniem neutralności klimatycznej mają przyczyniać się do zachowania balansu pomiędzy wytwarzaniem, a pochłanianiem m.in. dwutlenku węgla. To duże wyzwanie, które wiąże się z koniecznością wprowadzania systematycznych zmian określanych zbiorczo ewolucją gospodarki. Jak podkreślają rządzący, aktywny udział w proekologicznych działaniach nie może odbywać się kosztem rodzimych przedsiębiorstw, poszczególnych gałęzi gospodarki czy też samych obywateli. Na przykładzie spółki Górażdże Cement SA wskazujemy, jakie są strategie firm budowlanych w osiąganiu neutralności klimatycznej.

 

Neutralność klimatyczna, a wyzwania stojące przez firmami budowlanymi

Branża budowlana zaliczana jest do jednej z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki. Poszczególne procesy technologiczne wymagają dużego nakładu energii, w związku z tym wyzwania proekologiczne odciskają mocny ślad w działalności tychże podmiotów. Jak podkreśla prezes zarządu Górażdże Cement SA, czyli Andrzej Reclik, działania proekologiczne w tym zakresie miały jeszcze do niedawna bardzo ewolucyjny charakter. Temat jest znany przedsiębiorcom działającym w branży budowlanej od ponad 20 lat. Ekspert wskazuje, że dziś działania są już znacząco bardziej zaawansowane. W ciągu ostatnich lat udało się m.in. znacząco ograniczyć udział węgla w produkcji cementu, poprzez zastąpienie go innymi nośnikami energii. Wskazuje się, że do 2050 roku spółka Górażdże Cement ma osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. To ogromne wyzwanie, które byłoby niemożliwe do zrealizowania bez systematycznych badań naukowych i stosowania coraz to nowszych technologii.

 

Jak branża budowlana wdraża rozwiązania proekologiczne?

Istnieje wiele kierunków strategicznych, którymi podążają najbardziej renomowane podmioty w polskiej branży budowlanej. Wśród istotnych działań wyróżnia się m.in. konieczność dostosowania asortymentu produktów do nowych uwarunkowań. Nowe, bardziej proekologiczne produkty zastępują te, do których wytwarzania zużywało się bardzo dużo energochłonnych nośników. Przykładem nowości w portfolio są m.in. innowacyjne produkty betonowe Ecocrete, które zostały okrzyknięte mianem materiału niskoemisyjnego. Do jego produkcji zużywa się nawet kilkadziesiąt procent mniej węgla, niż w przypadku standardowego betonu budowlanego. Wiele wskazuje na to, że rozwój innowacyjnych technologii będzie sukcesywnie przyczyniał się do wykorzystania coraz to bardziej zaawansowanych technik. Mowa chociażby o technologii CCUS, która ma celu m.in. wychwytywanie dwutlenku węgla z gazów spalinowych. Górażdże Cement SA jest jedną z pierwszych spółek w Polsce, która wdraża tego typu rozwiązania. Ma to poskutkować osiągnięciem pełnej neutralności klimatycznej w połowie XXI wieku.

Więcej na ten temat w artykule:https://www.forbes.pl/biznes/gorazdze-cement-sa-na-drodze-do-neutralnosci-klimatycznej/dmbzm62

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
forbes.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także