
Jak poinformował wiceminister środowiska Mariusz Gajda, gminy będą miały obowiązek inwestowania w zatrzymywanie wody w środowisku. Jeśli się z niego nie wywiążą, zapłacą tzw. opłatę za utraconą wodę, która będzie tym wyższa, im niższe będzie zaangażowanie gmin na rzecz poprawy retencji.
"Polska nie jest krajem zasobnym w wodę - mówił Gajda. Opinie, że mamy mniej wody niż Hiszpanie są zasadne. Wiele zależy od pogody, ale musimy się w końcu nauczyć, jak retencjonować wodę, czyli zatrzymywać ją w środowisku, by móc ją wykorzystać np. w czasie suszy."
Duża odpowiedzialność spoczywać będzie na miastach: "Mamy coraz więcej terenów zurbanizowanych - podkreślił wiceminister - z których następuje szybki odpływ wody. Miasta muszą prowadzić taką politykę przestrzenną, a także prowadzić takie inwestycje, by zatrzymać wody opadowe. Np. nie zrzucać jej od razu do rzeki zwiększając zagrożenie powodziowe miejscowości położonych poniżej, a zatrzymać i powoli oddawać środowisku."
Gminy, które będą uchylać się od inwestycji będą płacić opłatę za utraconą wodę. Na przykład jeśli na terenie gminy inwestor bądź właściciel zbuduje supermarket z dużym wybetonowanym parkingiem i przy okazji nie zapewni odpowiednich instalacji służących retencji (np. drenaż, czy zbiorniki), nałożona będzie taka opłata.
Opłata za utracona wodę, ma zostać uwzględniona w opracowywanym nowym Prawie wodnym, którego projekt ma być gotowy do końca pierwszego półrocza tego roku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- igwp.org.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Technologie przydomowych oczyszczalni. Dr inż. Krzysztof Chmielowski.
dr inż. Krzysztof Chmielowski Technologie przydomowych oczyszczalni ścieków są jednym z przedmiotów prac badawczo-rozwojowych na Wydziale...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-
-
Asia
Przede wszystkim, to nie powinno dojść do sytuacji w której będzie ogromny zabetonowany parking. Jest dużo innych bardziej efektywnych rozwiązań